Facebook Google+ Twitter

Pielgrzymi wyruszyli w Himalaje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-22 21:25

W Indiach rozpoczął się dwumiesięczny okres pielgrzymek do hinduistycznego sanktuarium Amarnath, znajdującego się w Himalajach Kaszmiru.

W tym roku w biurze pielgrzymkowym prowadzącym ewidencję pątników zarejestrowało się ponad 300 tysięcy osób. W pomoc pielgrzymom oraz zapewnienie im bezpieczeństwa zaangażowane są corocznie władze indyjskie.

Nad bezpieczeństwem hinduistycznych pielgrzymów czuwa w tym roku ponad sześć tysięcy funkcjonariuszy służb policyjnych i wojskowych. Sanktuarium znajduje się bowiem na terenie stanu Dżammu i Kaszmir, w którym działają bojówki muzułmańskie. Władze państwowe zorganizowały także specjalne obozy dla pątników w miejscu, w którym zaczyna się kilkunastokilometrowa ścieżka górska, wiodącą do położonego na wysokości ponad 3800 metrów nad poziomem morza sanktuarium. Służby państwowe współorganizują również transport autobusowy i samochodowy do tych obozów oraz zapewniają jego zbrojną ochronę.

Sanktuarium w Amarnath to grota skalna, w której znajduje się lodowy stalagmit, będący - zgodnie z przekonaniem hinduistów - wizerunkiem Śiwy, jednego z bogów hinduizmu. Przez kilkadziesiąt dni trwania okresu pielgrzymkowego trakt wiodący do groty pokonuje codziennie kilka tysięcy pielgrzymów. Słabsi niesieni są w drewnianych lektykach lub jadą konno.

Indie są państwem świeckim, ale władze państwowe są zobowiązane do pomocy w organizacji uroczystości religijnych oraz pielgrzymek wiernym wszystkich wyznań, którzy jako obywatele kraju płacą podatki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.