Facebook Google+ Twitter

Pielgrzymka Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii

Na zakończenie "Ad limina Apostolorum", biskupów Anglii i Walii w Watykanie, Benedykt XVI oświadczył, że w tym roku, jako Następca św. Piotra uda się z do Wielkiej Brytanii, by doświadczyć wiary Brytyjczyków, umocnić ją oraz pokrzepić.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BentoXVI-30-10052007.jpgNa zakończenie "Ad limina Apostolorum", pielgrzymki biskupów Anglii oraz Walii do grobu świętego Piotra i Pawła w Rzymie, papież Benedykt XVI oświadczył, że jeszcze w tym roku odwiedzi Brytyjczyków, by doświadczyć ich wiary, umocnić ją oraz pokrzepić.

Benedykt XVI w przemówieniu wieńczącym wizytę biskupów z Wysp Brytyjskich zauważył, że mimo nacisków sekularyzacyjnych w Anglii oraz Walii można odnaleźć wiele przejawów pełnej pobożności, autentycznej wiary. Przykładem tego, jest chciałby postać Czcigodnego Sługi Bożego, kardynała Johna Henrego Newmana, który wkrótce zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy.

Papież zwrócił uwagę na wydarzenia, jakie ostatnimi czasy angażują wiele brytyjskich umysłów i serc. Stwierdził, że próba przeforsowania ustawy, która dążą w swoim założeniu do zapewnienia równości szans różnym grupom społecznym, wywołuje skutek odwrotny od zamierzonego. Próba narzucenia równych szans dla każdej grupy społecznej, prowadzi, zdaniem papieża, do ograniczeniem wolności wspólnot religijnych. (Czytaj więcej)

W związku z tym, Benedykt XVI wezwał biskupów na Wyspach Brytyjskich, aby podjęli co sił pracę nad ukazywaniem pełnego nauczania moralnego Kościoła, a także przekonującą jego obronę. Papież podkreślił, że wierność Ewangelii, jej wymaganiom, w żaden sposób nie ogranicza wolności innych osób, przeciwnie, zdaniem papieża, Ewangelia służy wolności, zarazem dając prawdę.

Benedykt XVI, dostrzegając problem między przyznawaniem się przez niektórych Brytyjczyków do swoich chrześcijańskich fundamentów, a z drugiej strony poddawaniu w wątpliwość przez nich kwestię zasadności i prawa do głoszenia Ewangelii, zaapelował do biskupów Walii i Anglii, by włączyli się do walki o prawo do uczestnictwa Kościoła w debacie publicznej. Uczestnictwo Kościoła w dyskusji nad sprawami bieżącym, zdaniem papieża, pozwoli na wyrażenie opinii osób, które nie mają dostępu do adekwatnych środków, by wypowiedzieć swoje zdanie.

Papież Benedykt XVI zauważył, że głoszenie Ewangelii wówczas będzie skuteczne, kiedy wspólnota katolicka przemawiać będzie jednym głosem. Nie można tego jednak osiągnąć bez wsłuchiwania się w natchnienia Ducha Świętego przez biorących udział w przekazywaniu Ewangelii.

Tym samym, zachęcił biskupów do troski o nowe powołanie kapłańskie oraz do zachęcania wiernych do wspierania swoich duszpasterzy. Ponadto wezwał biskupów Wielkiej Brytanii do ukazywania kapłanom przykładów ofiarności i wytrwałości modlitwy, wrażliwości duszpasterskiej oraz rozmiłowania się i pasji głoszenia Słowa Bożego.

Jak podają nieoficjalne źródła, planowana przez papieża wizyta na Wyspach Brytyjskich, miałby się odbywać od 16 do 19 września br.

www.ekai.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To chyba pierwsza wizyta papieża?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.