Facebook Google+ Twitter

„Pielgrzymki do Tej Ziemi” pokazano na wystawie w Niepołomicach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-06-06 10:10

Tuż po rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce, wspominamy inne wydarzenie - pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski, która miała miejsce w 1979 roku.

Od lewej: Arturo Mari, bp Dominico Sigalini, Lech Wałęsa. / Fot. Fot. Miłosz KlubaW Niepołomicach – mieście szczególnie związanym z Karolem Wojtyłą – 5 czerwca wspominano Papieża-Polaka w niecodziennym gronie.

Na dobry początekObchody rocznicy rozpoczęły się o godzinie 17 wernisażem wystawy „Pielgrzymki do Tej Ziemi” na Zamku Królewskim. Religijny charakter rocznicy podkreśliła włosko-łacińska msza św. odprawiona o 18 w kościele parafialnym w Niepołomicach, na której obecni byli zaproszeni goście: Jego Ekscelencja ks. bp Domenico Sigalini – biskup diecezji Palestrina, asystent generalny Akcji Katolickiej we Włoszech, organizator Światowych Dni Młodzieży, Arturo Mari – fotograf papieski, Stefano Fantozzi z żandarmerii watykańskiej, ks. Adam Boniecki – redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” ks. Infułat Bronisław Fidelus – archiprezbiter Bazyliki Mariackiej w Krakowie oraz Prezydent Lech Wałęsa. Po zakończeniu Eucharystii wszyscy przeszli do zamku, by w Centrum Konferencyjnym im. Lecha Wałęsy podzielić się z zebranymi mieszkańcami Niepołomic swoimi wspomnieniami o Janie Pawle II.

Głos PrezydentaPrezydent Lech Wałęsa zapytany o to, co zrobiłby Jan Paweł II zaproszony na obchody rocznicy pierwszych wolnych wyborów, odpowiedział krótko: - Odmówiłby udziału. Kazałby się nam najpierw jakoś pogodzić co do miejsca głównych obchodów.

„Nie wszystko się nam podobało.”- Na początku nie wszystko nam się podobało - tak o zmianach, jakie wprowadził zaraz po wyborze na Stolicę Piotrową bp Karol Wojtyła mówił bp Sigalini. Wspominał on także o tym, jak kolejno wszyscy przekonywali się do, czasem bardzo niekonwencjonalnych, pomysłów nowego papieża. Wymagało to niejednokrotnie radykalnych posunięć i odważnych działań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.