Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33120 miejsce

Pieniądz nasz powszedni

Podobno, odkąd Fenicjanie wynaleźli pieniądze, nie ma kłopotu z wyrażaniem wdzięczności. Szkoda tylko, że wynaleźli ich tak mało.

Pieniądze. / Fot. Cezary KrysztofiakDzisiejszy stan wiedzy jednak nie potwierdza tezy o fenickim wynalazku. Znaleziono już monety pochodzące z VII w.p.n.e. Czyli o wiele starsze niż fenickie miasta. Nie można jednak pomniejszyć roli Fenicjan w kształtowaniu zasad i norm płatności w obrocie towarami. Fenicjanie pierwsi stworzyli namiastki bezgotówkowych form rozliczeń w postaci uwierzytelnionych tabliczek służących do dokonywania operacji finansowych.

Pieniądze to środek używany w wymianie handlowej. Mogą one być środkiem wymiany, ponieważ mają jasno określoną wartość i są dla wszystkich wiarygodne. Pieniądze umożliwiają także gromadzenia majątku na przyszłość. Możemy zaoszczędzić pewną sumę, by później kupić coś drogiego lub zgromadzić środki na życie wtedy gdy nie posiadamy już dochodów. Pieniądze to także jednostki rozrachunkowe. Można je łatwo policzyć, co pozwala nadać towarom bądź usługom, konkretnie określoną wartość oraz prowadzić rachunki.

Do niedawna istniały jedynie monety. Działo się tak dlatego, że monety produkowano z ilości metalu o ściśle określonej wadze, np. ze złota czy srebra, której wartość była znana. Tego typu środki płatnicze określa się nazwą „pieniądza kruszcowego”, a ich wartość jest gwarantowana, ponieważ zawierają cenny metal.

Wraz z rozwojem handlu, wzrosło również zapotrzebowanie na pieniądze, które stanowiły środek wymiany. Dlatego też banki i rządy zaczęły emitować banknoty. Banknoty nie mają wartości, którą prezentują.
W zamian, organizacja emitująca banknot gwarantuje jego wartość. Taki środek płatniczy nazywa się „pieniądzem papierowym”.

W kulturach pierwotnych pojęcie pieniądza jako osobnego środka płatniczego nie istniało. Podstawowym sposobem nabywania dóbr był barter. Taka wymiana towaru na towar była bardzo uciążliwa i powodowała wiele konfliktów w trakcie rozliczeń. Dlatego chętnie posługiwano się w rozrachunkach, niektórymi towarami powszechnego użytku, takimi jak muszle, sól, kamienie, skóry, futra, kawałki tkanin czy bydło. Z czasem zaczęły one pełnić rolę pieniądza towarowego czyli płacidła.Monety. / Fot. Cezary Krysztofiak

W późniejszym okresie rolę pieniądza pełniły metale nieszlachetne (brąz, miedź, żelazo), a później także szlachetne (srebro, złoto). Początkowo kawałki metalu za każdym razem były ważone , a kupcy musieli wozić ze sobą kowadła i wagi do podziału i określania wartości metalu, później dla wygody zaczęto stosować sztabki bądź sztuki danego metalu o określonej wadze potwierdzonej odpowiednimi znakami wybijanymi na sztabkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

niestety tak bedzie, gdyz juz przygotowuja placenie karta przez telefon komorkowy ......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, nie, niech nie odchodzą do lamusa monety i banknoty. Niektórzy mają trudności z oswojeniem się z plastikowym pieniądzem. ;-) Temat pracowicie przedstawiony. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.