Facebook Google+ Twitter

Pieniądz prywatny

Czy jest możliwy świat, w którym pieniądze mógłby produkować każdy? Oczywiście i byłby to świat zdecydowanie lepszy od obecnego. Żeby do tego doprowadzić trzeba by uznać, że to społeczeństwo decyduje, co uważa za prawdziwy pieniądz.

 / Fot. Krzysztof KrólJeśli ktoś myśli, że obecnie kryzys się kończy i nadchodzą spokojne lata pełne rozwoju i dobrobytu to jest naiwny. Prawdziwy kryzys dopiero nadejdzie i będzie miał związek z upadkiem waluty amerykańskiej, czyli słynnego dolara. Dziesiątki lat niszczono ten pieniądz jednocześnie zmuszając inne państwa do podobnego traktowania własnych walut. Dziś cały system monetarny oparty jest na niczym. To nie żart pisze o tym całkowicie poważnie. Kiedyś pieniądze opierały swą wartość o kruszec. Najczęściej było to złoto, ale też bardzo popularne było srebro. Dziś pieniądz jest oparty na niczym.

Dla znawców tematu to, o czym teraz piszę jest faktem dość nudnym, gdyż nie odkrywam dla nich nic nowego, ale dla osób, które tematu nie śledzą, które nigdy tym problemem się nie interesowały to wręcz rewolucyjne odkrycie zwłaszcza, gdy uświadomimy sobie, z czym to się wiąże i co to oznacza dla nich.

O tym, co uważamy za pieniądz zawsze decydowali ludzie. Mieli do dyspozycji wszystko, co istnieje na świecie plus to, co sami wyprodukowali. W sposób naturalny wybrano złoto i srebro. Nie będę pisał, jakie były tego przyczyny i dlaczego również dziś te szlachetne kruszce są najlepszym pieniądzem. To, co dla naszych rozważań ma znaczenie to fakt, że pieniędzy ze złota i srebra nie można było drukować w nieskończoność. To oczywiście nie podobało się tym, co mieli władzę. Uznali to nie za zaletę, lecz za wadę, gdyż ich władza była w sposób naturalny ograniczona.

Zaczęto, więc szukać sposobów na produkcję sztucznego złota. Jednocześnie legalna władza rozpoczęła podrabianie pieniędzy mieszając je z innymi metalami. Stosunek złota do tych bezwartościowych dodatków był coraz mniejszy. Bardzo mocno skracając historię fałszowania pieniądza powiem, że ostatecznie fałszerstwo doszło do 100 proc. i dlatego dziś mamy pieniądze zupełnie pozbawione wartości. Takie pieniądze mogą istnieć tylko dlatego, że rząd zmusza swoich obywateli do traktowania ich jak coś cenniejszego niż złoto i dlatego że ma wyłączne prawo do ich drukowania lub prawo do wyznaczenia, kto może je drukować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

SSSS SSS
  • SSSS SSS
  • 25.09.2011 22:15

PS. Nie działałoby to tylko w przypadku rozrachunków z rządem i w pewnych innych specyficznych sytuacjach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
SSSS SSS
  • SSSS SSS
  • 25.09.2011 22:14

A czy teraz nie można stworzyć prywatnej waluty? Wystarczyłoby, że ludzie umawiają się na to, że od teraz płacą srebrem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo wartościowa, choć krótka, lekcja historii pieniądza oraz spory material do przemyśleń. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.