Facebook Google+ Twitter

Pieniądze Billa Gatesa w shit włożone

Czy "billinda" zastąpi sławojkę? Bill Gates nie kupi klubu sportowego, jak inni miliarderzy lecz, jak premier Składkowski dla Polski, wypowiedział światową wojnę fekaliom, by świadomy akt defekacji lub mikcji nie był udręką i oszczędzał wodę.

Tunezja. Bulla. Wychodek starożytnych rzymian. / Fot. Fot: B.R.KukulskaRzecz będzie o gdanisku, sławojce, wychodku, ustępie, wygódce, wybudce, ubikacji, latrynie, szalecie, klozecie, wc czyli water closet'cie, japońskiej hightech washlet itd itp.

Temat to niby niewstydliwy, a jednak z zapaszkiem tabu. Wbrew pozorom, obecna światowa sytuacja nie jest lepsza niż w średniowiecznym Londynie czy Paryżu. Wersal także cuchnął fekaliami, gdyż załatwiano "tę potrzebę" do nocników za otwartymi drzwiami. Śmierdząca kloaką Tamiza zmobilizowała Parlament angielski i Królową do podjęcia decyzji o budowie kanałów w mieście.

Gdanisko zamkowe / Fot. Fot: GragaK (za zgodą)Sir John Harington wynalazł dla Elżbiety I. toaletę z wodną spłuczką w 1596 roku. Wynalazca sławy nie zyskał, a toaleta nie zdobyła popularności. Wodna wygódka dopiero od dwustu lat podbija świat dzięki brytyjskiemu wynalazkowi syfonu, i de facto bez zmian zasad działania, uległa tylko elektronicznej modernizacji i połączeniu w jednym urządzeniu bidetu z klozetem z podgrzewanym sedesem oraz zagłuszaczem dźwięków wstydliwych.

W Polsce międzywojennej premier Felicjan Sławoj Składkowski zaangażował się w poprawę higieny życia chłopstwa i tak powstała prawnie usankcjonowana sławojka, nazwana od jego imienia. W każdej zagrodzie musiała powstać budka z z dziurawą ławką. Historia toalet jest bogata i sięga starożytności, jednak nie ona jest tematem tego artykułu. Problem dostępu do toalet stał się obecnie równie poważny, jak w czasach średniowiecza, albowiem mamy wybuch demograficzny oraz braki niezbędnej do życia wody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (33):

Sortuj komentarze:

A ja mam nowy sedes z nową spłuczką zapewne tę, co to (cytuję fragment Basi komentarza): "Lata badań i prac ekspertów pozwoliły określić tak istotne parametry, jak "objętość spłukania" (...) oraz "mniejsza objętość spłukania" (...)."

I powiem, że nie wiem jak "dzięki temu jest regulowany "dziki" rynek sedesów", lecz wiem na pewno, że zużywam przynajmniej o 1/3 więcej wody, gdyż jedno naciśnięcie dźwigni spłuczki najczęściej nie załatwia sprawy.
Czy zatem aby na pewno "nikt już nie spłucze zbyt wiele wody"?
Nie cierpię marnotrawstwa, dlatego nowe spłuczki wkurzają mnie maksymalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W trosce o środowisko specjaliści z Komisji Europejskiej wypracowali prawne ramy dla spłukiwania wody w toalecie. Lata badań i prac ekspertów pozwoliły określić tak istotne parametry, jak "objętość spłukania" (ang. "flush volume") oraz "mniejsza objętość spłukania" (ang. "reduced flush volume"). Dzięki temu wreszcie będzie można uregulować "dziki" rynek sedesów. Nikt już nie spłucze zbyt wiele wody!

Prace zespołu ekspertów ds. ochrony środowiska naturalnego przez ograniczenie zużycia wody używanej do spłukiwania toalet rozpoczęły się jeszcze w 2011 roku. Odbyły się dwa oficjalne spotkania, w wyniku których powstał obszerny, 60-stronicowy raport techniczny. Obejmuje on badanie zachowań użytkowników, analizę rynku muszli klozetowych i pisuarów oraz, oczywiście, wnioski określające idealną spłuczkę." cyt z WP.PL | 2013-10-29 (13:35)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ S. W. a ja właśnie staram zrobić się ten rachunek. Warunkiem jest koszt nie większy niż 5 centów na dzień od łba, a właściwie od 4liter.;))) jeśli to pomnożymy przez te 7 miliardów, podaje Wikipedia W połowie 2012 roku ludzka populacja liczyła sobie nieco ponad 7 miliardów....., to ile to będzie ?

@ Bywalec... żadna praca nie hańbi, wprost przeciwnie , praca uszlachetnia, a więc i ta Babci Klozetowej praca, jest potrzebna i zacna. Co do mnie nie miałabym z nią kłopotu, gdyby nie fakt, że w Szwajcarii nie ma takiej funkcji Babci Klozetowej. po prostu nie ma Klozetowych Babć.. Toalety klozety są na ogół za darmo, jeśli trafi się jakaś autostradowa to z automatem, który po wrzuceniu pół franka otwiera drzwi. W autostradowych restauracjach czasem trzeba wrzucić 1fr. i otrzymuje się bon, który odliczany jest potem przy zakupie czegoś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Toalety według pomysłu Billa Gatesa mogą to być prostsze niż nam się wydaje. Oczywiście, trzeba taką na nowo skonstruować. Wymagania są bowiem duże. Npwa toaleta ma zapewniać pełną higienę, być tania w użytkowaniu i łatwo dostępna dla ludzi w krajach Trzeciego Świata i nie tylko. Nowy typ toalety ma nie wykorzystywać zewnętrznych źródeł energii i nie wymagać podłączenia do kanalizacji, a co za tym idzie, nie korzystać z wody do spłukiwania nieczystości. Nawet konieczne jest opracowanie łatwego systemu opróżniania jej z zawartości. Obecnie Swiat potrzebuje nowych rozwiązań. Zespoły, które wystartowały w konkursie, już teraz zgłosiły takie pomysły jak odzyskiwanie wody i soli z uryny, dezynfekcja promieniami ultrafioletowymi czy wytwarzanie elektryczności z odpadków i wykorzystywanie jej do tworzenia mikrofal zamieniających nieczystości w żel. Czas pokaże, które z tych okażą się najlepszy w rozwiązaniu śmierdzącego problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bywalec
  • bywalec
  • 20.07.2012 12:37

Autorka pracuje w Szwajcarii jako "babka klozetowa" i dlatego napisała tak fachowy artykuł. Specjalistka w branży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Bartku, czy interes na shit-cie będzie tak złoty jak na kremówka przekonamy się wkrótce. Forsę na pisuarach robił cesarz Vespazjan. )pecunia non olet- pieniądz nie śmierdzi. Kto bystry złapie wiatr w żagl i zrobi forsę.. daj boże...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam Kota nie ma Pieska
wierszokletka jestem kiepska
ale znam języków moc
mogę gadać całą noc:
Kot* z germańska kałem zalatuje
Merde* francuską złością pachnie
pecunia non olet*uje
a ja powiem krótko, zgrabnie
każde gówno pachnie równo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już pora kończyć sranko
Papieru urwać garść,
Podetrzeć sobie pupsko
Do łóżka kłaść się spać.
Choć plan nie dokończony
Choć miał najlepszy być,
Zostało tylko w głowie to
Bez sranka nie da się żyć!!...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mówiąc dosadnie gówno to gówno dla jednych to problem dla drugich interes. Jak będzie w przyszłości pokarze nasz jadłospis.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sławojce chemi nie stosowali, tylko trociny. Stało wiaderko z trocinami i szufelką przysywało się warstwą trocin, aby muchy odgonić...Chociaż one dobrą robotę robily...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.