Facebook Google+ Twitter

Pieniądze i piłka nożna. Czy mają ze sobą coś wspólnego?

W dzisiejszych czasach większość z nas przywiązuje ogromną wagę do tego ile "kasy" ma się w portfelu. Jak wiele wspólnego mają ze sobą pieniądze i piłka nożna? Jak się okazuje, sporo.

Jest sobotni wieczór. Siedzisz w ciepłym fotelu, przed telewizorem i oglądasz mecz. Nagle wybuchasz śmiechem. Drwisz sobie z ludzi, którzy zasiadają na stadionowym krzesełku. Wydaje Ci się, że oni muszą płacić za to, aby obejrzeć w akcji swoją ukochaną drużynę, a ty nie. Jesteś w błędzie, ponieważ jednym z wielu źródeł dochodów piłkarskiego klubu są właśnie pieniądze z prawa do transmisji, a więc pochodzą one także z twojej kieszeni.

Największe kluby na świecie, takie jak:Real Madryt, Manchester United czy FC Barcelona to maszynki do zarabiania i produkowania pieniędzy. Przykładem może być fakt, iż w sezonie 2008/2009 dochód Realu Madryt przekroczył 400 mln euro! Jest to suma, którą nie każdy "szary człowiek" jest w stanie sobie wyobrazić. W sytuacji, gdy najbogatsi zarabiają, inne małe kluby potrzebują pieniędzy jak ryba wody. Dla tych „małych” drużyn każdy „grosz” jest na wagę złota. Żeby jednak zarabiać, najpierw trzeba zainwestować. Tak działa biznes – nie tylko ten piłkarski.

Jak się okazuje, najlepszą inwestycją może okazać się sprowadzenie do własnej drużyny piłkarza światowej klasy. Takiego, dla którego kibice w każdym spotkaniu będą wypełniać stadion po brzegi. Tak właśnie zrobił Real Madryt, który w swoje szeregi sprowadził Cristiano Ronaldo oraz Ricardo Kakę. Za tych dwóch panów musiał jednak zapłacić ok. 160 mln. euro! Działacze „królewskich” wiedzieli doskonale co robią. Pieniądze wydane na te transfery zwróciły się w błyskawicznym tempie. Każdy kibic chciał mieć nową koszulkę z nazwiskiem swojego idola na plecach. Przez to ceny na rynku transferowym wystrzeliły w górę. Cena przeciętnego piłkarza, którego kiedyś można było ściągnąć za "jedyne" 2-5 mln euro, wzrosła czterokrotnie. Drugą ważną sprawą, jeżeli mówimy już o wydatkach klubów, są wynagrodzenia dla piłkarzy, trenerów oraz wszystkich osób, które są zatrudnione w drużynie. Patrząc na ich zarobki można śmiało złapać się za głowę. Popularny Cristiano Ronaldo, co roku pobiera z kasy Realu Madryt aż 13 mln euro!. Do tego dochodzą jeszcze pieniądze z reklam, których nie jest wcale mało. Warto w tym miejscu zastanowić się, czy zawód piłkarza jest na tyle niebezpieczny i fascynujący, że zarabia on w ciągu roku po kilka a nawet kilkanaście milionów? Każdy z Was niech rozstrzygnie tę kwestię osobiście.

Coraz częściej dochodzi w „futbolowym świecie” do sprzedaży klubów indywidualnym nabywcom. Nie jest to jednak takie dziwne. Szejk Manchesteru City, którego majątek oszacowano na 220 miliardów funtów może sobie śmiało pozwolić na taką przyjemność. Pieniądze, które zainwestował w klub, zwrócą mu się po kilku latach z nawiązką. Przeglądając ostatnio internet wyczytałem, że klub z Old Trafford został wyceniony na miliard funtów! Jeżeli ktoś z Was jest zainteresowany kupnem „Czerwonych Diabłów, to robimy "zrzutkę" i ruszamy na podbój Anglii. Jest to oczywiście żart. Pieniądz to pieniądz. Doskonale jednak wiemy, że nie wszystko można sobie kupić.

Co z tego, że Real Madryt ma największe dochody i wydaje rocznie na transfery kosmiczne sumy. Od bardzo dawna nie zdobył żadnego znaczącego trofea. Rok w rok bardzo szybko odpada z Ligi Mistrzów i przegrywa walkę o mistrzostwo Hiszpanii z katalońską Barcą. Za zdobywanie pucharów także dostaje się niezłą „kasę”. Piłkarze, którzy są sprowadzani do klubów za bajeczne kwoty, nie są do nich przywiązani. Liczą tylko na ogromne zarobki, a gra w piłkę, czy też interes drużyny schodzi na dalszy plan. Nie jest więc do końca powiedziane, że piłce nożnej potrzebne są "grube" miliony. Owszem pieniądz jest ważny, ale najważniejsza jest miłość oraz oddanie temu co się robi - bezinteresownie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.