Facebook Google+ Twitter

Pieniądze już więcej nie przepadną. Będą nowe zasady finansowania nauki

Senat wprowadził i przegłosował poprawki do ustawy o zmianie zasad finansowania nauki. Pieniądze, które nie zostały wykorzystane będą mogły się kumulować i przechodzić na kolejny rok. Pozwoli to na pełne wykorzystywanie kwot przeznaczonych na badania z budżetu państwa.

- Ustawa dostosowuje przepisy prawa polskiego do standardów Unii Europejskiej - wyjaśnia senator Adam Biela, zastępca przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Sportu. Jak dowiedział się dziennikarz Wiadomości24.pl w ustawie zawarto poprawkę dotyczącą zagospodarowania środków niewykorzystanych w przeznaczonym na to czasie. Ustalono, że pieniądze będą przechodzić na kolejny rok budżetowy. Pozwoli to na pełne wykorzystywanie środków przeznaczonych na badania z budżetu państwa. Ponadto ustawa gwarantuje ministrowi edukacji głos decydujący w sprawie wyboru i realizacji konkretnych badań naukowych.

Ustawa o sposobie finansowania badań ma bezpośredni związek z wcześniej przyjętą przez Senat ustawą o stworzeniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ma ona wpłynąć na przyszłe funkcjonowanie tego centrum, stanowić uzupełnienie i uszczegółowienie wcześniejszego projektu o NCBiR.

Jak powiedział Wiadomościom24.pl Adam Biela ustawa wraz z przyjętymi poprawkami trafi do Sejmu i prawdopodobnie już we wrześniu posłowie będą na nią debatować. Sposoby finansowania nauki będą omawiane jednocześnie z ustawą o powołaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Przewidywane jest równoległe wejście w życie obu ustaw jeszcze w tym roku. Niektóre podpunkty ustawy o finansowaniu badań wejdą w życie od 1 stycznia 2008 roku, dotyczy to kwestii fiskalnych zawartych w projekcie.

Nowe przepisy mają poprawić sposoby finansowania badań oraz powiązać sektor badawczy z gospodarką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.