Facebook Google+ Twitter

Pieniądze z UE dla Jaworzna na współpracę z miastami partnerskimi

Jaworzno pozyskało 2.951 euro z Programu Miast Bliźniaczych, który promuje "aktywne obywatelstwo europejskie". Dzięki temu na jaworznickie Dożynki Miejskie będą mogli przyjechać goście z partnerskich miast: Karviny i Szigethalom.

 / Fot. Marek IwaniszynPodczas Dożynek Miejskich, które odbędą się w pierwszy weekend września do Jaworzna przyjedzie 70 zagranicznych gości. To możliwe dzięki pieniądzom zdobytym w Unii Europejskiej. Pozyskana kwota - niespełna 3 tys. euro - jest uzależniona od liczby zagranicznych gości, czasu ich pobytu w mieście oraz odległości Jaworzna od miast partnerskich. Pieniądze zasilą budżet miasta dopiero po przedstawieniu raportu końcowego. Według zapewnień magistratu stosowny wniosek zostanie przesłany do Agencji Wykonawczej Edukacji, Audiowizualizacji i Kultury na przełomie 2007 i 2008 r.

W 2006 r. udało się zdobyć ponad 2 tys. euro z agencji działającej w ramach Komisji Wspólnoty Europejskiej w Brukseli. Przeznaczono je wówczas na sfinansowanie wymiany młodzieży między Jaworznem a Szigethalom. - Celem było zbliżenie miast partnerskich oraz mieszkańców. Najlepszym sposobem na budowanie więzi między społecznościami jest osobisty mieszkańców, poznanie ich miejsca zamieszkania, pracy i wypoczynku - mówi Mariusz Rechul, zastępca prezydenta miasta.

Współpraca Jaworzna z czeską Karviną rozpoczęła się w 1996 r., węgierskie Szigethalom jest miastem partnerskim od 2004 r. Współpraca opiera się na letniej wymianie młodzieży oraz na wspólnym uczestnictwie w przedsięwzięciach kulturalnych i sportowych. Przykładem mogą być niedawno zakończone Dni Jaworzna na których zagrał rockowy zespół z Węgier.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.