Facebook Google+ Twitter

Pieniny - wspaniały zakątek Polski

"Cudze chwalicie swego nie znacie" - ile razy słyszeliśmy to powiedzenie? Może czas poznać Pieniny? Naprawdę warto!

Zamek w Niedzicy / Fot. Łukasz Paweł SiemińskiPieniny to pasmo górskie w południowej Polsce i północnej Słowacji.
Prawdopodobnie skały budujące Pieniny powstały na dnie mórz w kilku epokach geologicznych. W górnej kredzie zostały sfałdowane i wydźwignięte. Na początku trzeciorzędu nastąpiła druga fala ruchów tektonicznych powodująca kolejne przesunięcia płaszczowin. Trzecia fala ruchów górotwórczych w okresie paleogenu i neogenu spowodowała powstanie bardzo skomplikowanej struktury tektonicznej pasa skałkowego.

Trzy Korony / Fot. Łukasz Paweł SiemińskiGóry te niewątpliwie mogą nas urzec swoim pięknem. Najbardziej znany i najwyższy szczyt Pienin Właściwych to Trzy Korony (982 m n.p.m.). Szlak prowadzący na szczyt rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych, gdzie znajduje się słynna kładka nad Dunajcem, pomiędzy Polską, a Słowacją. Wejście na szczyt przy dobrych warunkach pogodowych zajmie nam około 2 godzin, jednak warto poświęcić ten czas dla wspaniałych widoków, jakie możemy oglądać ze szczytu. Dalej szlak prowadzi na Sokolicę, gdzie czeka na nas słynna reliktowa sosna, temat wielu pocztówek.

 / Fot. Łukasz Paweł SiemińskiKolejną atrakcją turystyczną jest spływ przełomem Dunajca. Podczas którego możemy z dołu podziwiać wspaniałe nagie szczyty i wiszące skały. Podróż trwa około 2,5 godziny, a koszt to 40 zł na osobę. W zależności od upodobania możemy dopłynąć do Krościenka lub Szczawnicy, która to jest jednym z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. Czeka tam na nas wiele atrakcji turystycznych. Szczególnie wart zobaczenia jest malowniczy wąwóz Homole. Ponadto możemy wypożyczyć rowery i przejechać po urokliwej kilkunastokilometrowej ścieżce prowadzącej wzdłuż Dunajca oraz wjechać kolejką na Palenicę.

Będąc w Czorsztynie niewątpliwie musimy odwiedzić ruiny tamtejszego zamku. Następnie niewielką gondolą powinniśmy popłynąć do Niedzicy, tam zwiedzić kolejny zamek oraz wybrać się na pobliską zaporę, z której rozciągają się wspaniałe widoki na Pieniny oraz pobliskie Tatry.
Pieniny to nie tylko górskie szczyty, ale też Pieniński Park Narodowy, nieduży pod względem obszaru, ale za to jak ważny dla przyrody. Największym ssakiem zamieszkującym te tereny jest bóbr oraz borsuk, natomiast Park słynie głównie z wielu gatunków ptaków i motyli.Zamek w Czorsztynie / Fot. Łukasz Paweł Siemiński

Pozostałe atrakcje turystyczne to: Bacówka na Polanie Majerz, źródła mineralne w Krościenku,
zamek św. Kingi na Górze Zamkowej, cerkiew w Jaworkach, Czerwony Klasztor, kościoły w Grywałdzie i Sromowcach Niżnych.

Myślę, że swoim artykułem przekonałem wszystkich, że warto odwiedzić wspaniały zakątek Polski, jakim niewątpliwie są Pieniny. Każdy sam powinien docenić piękno tego regionu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Jak chcecie być na bieżąco z Pieniny to zapraszam na facebook.com/pieniny lub pieniny.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

no tak, o gustach się przecież nie dyskutuje - chwała za to, że są różnorodne:) pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

no właśnie, ja uważam, że te skałki są dużo ładniejsze ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O nie, nie - Pieniny nie umywają się do Bieszczad.. choć też są piękne, ale jakoś inaczej... może przez te skałki zamiast zielonych połonin:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że wyjazd w góry jest przyjemniejszą formą wakacyjnego wypoczynku niż leżenie na plaży. Zdjęcia bardzo zachęcające.. Być może planowany wyjazd w Bieszczady zamienię na Pieniny .. ???? ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

; ))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.