Facebook Google+ Twitter

Pierścień czystości - najlepszy prezent na pierwszą komunię?

Laptopy, rowery, zegarki... To już przeżytek? W Tarnowie pośród popularnych prezentów komunijnych znajdują się tzw. pierścienie czystości. – Pierścień ma być symbolem trwania przy wartościach chrześcijańskich – mówi ks. Zbigniew Szostak, proboszcz z Zabawy koło Tarnowa, pomysłodawca medalików.

Pierścienie czystości to właściwie duże, srebrne obrączki, na których wygrawerowane są lilie - symbol błogosławionej Karoliny. Legenda głosi, że kobieta została zamordowana, kiedy broniła się przed brutalną napaścią ze strony rosyjskiego żołnierza. - Pierścień ma być symbolem trwania przy wartościach chrześcijańskich - mówi ksiądz Zbigniew Szostak, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Zabawie koło Tarnowa, pomysłodawca stworzenia medalików. - Jest przeznaczony nie tylko dla tzw. "czystych" ludzi, lecz także dla tych życiowo poturbowanych, którzy chcą wrócić na właściwą drogę.

Ksiądz Szostak, pytany, skąd pomysł na stworzenie pierścienia, odpowiada: – Bez wątpienia inspirowali mnie młodzi ludzie, którzy przychodzili do sanktuarium i modlili się o wskazanie im, jak mają żyć i jak stosować w życiu chrześcijańskie wartości. Jednak najczęściej są to osoby, które mają stałego partnera, ale z rozpoczęciem współżycia chcą zaczekać do ślubu. A to w dzisiejszych czasach nie jest łatwe – dodaje ks. proboszcz. – Spojrzenie na pierścień ma przypominać o podjętym zobowiązaniu. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Karolina_Kózka_(sculpture).jpg Rzeźba św. Karoliny. / Fot. Krzysztof Burghardt

Pierścienie są sprzedawane od 2007 roku. W cztery dni po wprowadzeniu ich do sprzedaży kupiono aż 600 egzemplarzy. Według księdza Zbigniewa i w tym roku cieszą się dużym powodzeniem. – Drugiego sierpnia, w urodziny błogosławionej Karoliny, organizujemy nawet w Zabawie spotkanie dla ludzi, którzy zakupili i noszą taki pierścień. Niektórzy co prawda narzekają na cenę (koszt jednej sztuki to 50 zł), ale nie chcemy, by była to jakaś zwykła odpustowa pamiątka. Jeśli to ma być coś wartościowego, coś, co jest wykonane z prawdziwego srebra, to to musi kosztować. I nie wycofamy się z tego. Taki symbol musi być wartością samą w sobie.

Idealny komunijny prezent?

O tym, że pierścienie są popularnym prezentem komunijnym informowały już polskie media, między innymi Metro, a także Kurier Lubelski.

Pytany przez Wiadomości24.pl o sukces pierścienia, jako prezentu komunijnego, ksiądz Szostak odpowiada krótko: - Sam nie wiem. Dzieci komunijne same w sobie są symbolem czystości, o czym świadczą chociażby białe sukienki. Rodzice wyprzedzają czas, chcą dodawać swoim pociechom czegoś, czym one całe są.

Zdaniem księdza, pośród różnych prezentów pierścień może urastać do rangi symbolu, stawać się ważniejszym i bardziej oryginalnym niż aparat czy konsola do gier. - Kiedyś przyszedł do mnie ojciec jednego z dzieci, które przystępowały do Pierwszej Komunii i powiedział, że pierścień jest dla niego czymś takim jak medalik. Mówił, że schowa go do szuflady, a jak dziecko dojrzeje i będzie w stanie zrozumieć jego przeznaczenie, wtedy mu go podaruje.

– To głupota, jak można dawać dzieciom coś takiego! – oburza się jedna z matek, której dziecko niedawno przystąpiło do sakramentu pierwszej komunii. - Niedawno kazali dzieciom podpisywać zobowiązania, że nie wypiją alkoholu do pełnoletności, teraz wymyślili przysięganie dziewictwa. Bzdura!

Z drugiej strony można się spotkać z opiniami, że podarowanie dziecku takiego pierścienia prowokuje rozmowę na temat seksualności człowieka i mobilizuje rodziców do przybliżenia swoim dzieciom różnych chrześcijańskich zasad. - Chyba lepiej dać dziecku taki pierścień niż kolejne mp3? - mówią inni.

Socjolog moralności z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Krzysztof Kiciński, na pytanie dlaczego rodzice decydują się na taki prezent odpowiada, że być może jest to sposób na poszukiwanie oryginalnego, wyróżniającego sie prezentu: – To jedna z alternatywnych możliwości tzw. ponowoczesności. Wszyscy chcą się wyróżnić, nawet, a może zwłaszcza, w kupowaniu prezentów swoim dzieciom. Bo kto zauważy kolejnego laptopa? Rower? Komórkę? A kiedy dziecko pokaże swoim kolegom taki pierścień będzie inne, wyróżni się, a jego rodzice zostaną jeszcze pochwaleni za pomysłowość. – Niestety, nikt się nie zastanawia nad tym, że taką chęcią wyróżnienia się za wszelką cenę, może skrzywdzić dziecko. Narzucając mu decyzję, której samo nie podjęło, może tylko zniechęcić do wyznawania innych, wartościowych zasad chrześcijańskich – dodaje profesor.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.06.2008 18:52

Te pierścienie same w sobie są niegłupim pomysłem, tylko czy na Komunię Świętą?!Jak już zostało wspomniane, dzieci komunijne są symbolem czystości, więc nie wiem, czy to nie jest trochę przesadzone...
Rozumiem cel podarowania takiego pierścienia na Bierzmowanie, ponieważ to właśnie o tym Sakramencie człowiek po raz pierwszy decyduje świadomie o swojej drodze życiowej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł dobry, jak ktoś już wcześniej napisał, rzetelny. Poza tym popieram każdy prezent komunijny nie będący neostradą :|

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł podoba mi się pod względem technicznym ;), no i ważne, że Autorka przedstawia dwie strony medalu :)

Co do zachowania czystości, to powtarzam za którymś z przedmówców, że dzieci tego terminu nie rozumieją, dodam od siebie, że najlepszym sposobem na uszanowanie tej cnoty jest uczciwa edukacja "prorodzinna" czy "seksualna". Moi rodzice nigdy nie uciekali przed trudnymi pytaniami i chwała im za to, ale już w szkole było gorzej :/ A mówię to wszystko jako praktykująca katoliczka.

Podoba mi się pomysł ojca, którego wypowiedź jest przytoczona w artykule, żeby kupić teraz, ale podarować, kiedy dziecko podrośnie i zacznie rozumieć. Niekoniecznie na bierzmowanie, może wcześniej. Oby takich rodziców było więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie dałabamy czegoś takie dziecku, zresztą to kolejny pomysl na biznes jak nie zegarki to właśnie takie zreczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat poruszony przez autorkę, trafił rykoszetem w nią samą.
Wydaje się, nie ocenialiśmy warsztatu, a kontrowersyjny pomysł jakiegoś duchownego.

Dlatego poprawiam się; przyznaję, że artykuł napisany jest ładnym językiem, a materiał bardzo na czasie. PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń

"– To głupota, jak można dawać dzieciom coś takiego! – oburza się jedna z matek, której dziecko niedawno przystąpiło do sakramentu pierwszej komunii. - Niedawno kazali dzieciom podpisywać zobowiązania, że nie wypiją alkoholu do pełnoletności, teraz wymyślili przysięganie dziewictwa. Bzdura!"

Całe szczęście, że są jeszcze w tym kraju myślący ludzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pytanie podstawowe - co to są wartości chrześcijańskie? Pytanie uzupełniające - kto ich przestrzega?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nowy przebój w branży prezentów. Ciekaw co wręczając taki prezent powiedzieć dzieciaku? "- Dopóty noszisz taki pierścionek masz się wystrzegać stosunków płciowych, aż się ożenisz czy wyjdziesz zamąż"...?

Może tu się i mylę, ale moim zdaniem kto chce zachować czystość ten zachowa. Kto nie chce... Temu żadne pierścionki i obrączki nie pomogą :) Chyba że pas cnoty lub jego odpowiednik dla mężczyzn.

W. J.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na Bierzmowanie?! Ech, nie te czasy. Na bierzmowanie to już jest po wszystkim ;( Ogólnie prezent nie trafiony jaki i cała reszta jemu podobnych dewocjonaliów, książek, aniołków z plastiku udającego porcelanę. - bubli które potem latami upycha się po kontach. Mam liczna rodzinę co rok jest to samo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem na bierzmowanie, ale na I Komunię?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.