Facebook Google+ Twitter

Pierwiastek chemiczny uczci Terry'ego Pratchetta? Internauci zbierają podpisy pod petycją w sprawie Oktaryny

Pierwiastek Ununseptium o liczbie atomowej 117 zostanie nazwany na Oktaryna na cześć Terry'ego Pratchetta? Internauci zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie do Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej.

 / Fot. By Stefan Servos (Stefan Servos) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via WPierwiastek Ununseptium o liczbie atomowej 117 został zsyntetyzowany w 2009 r. Fani Terry'ego Pratchetta skierowali do Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej petycję z prośbą o zmianę jego nazwy.

Ununseptium (symbol: Uus) miałby nazywać się Oktaryna i mieć symbol Oc. Dlaczego fani Świata Dysku wybrali Oktarynę? W książkach Pratchetta oznaczała ona kolor magii, niewidoczny dla zwykłych ludzi, ale dostrzegany przez magów czy czarownice obdarzone specjalnymi zdolnościami. Jej kolor określano jako "zielonkawo-żółty fioletowy".

Jest jeszcze jeden powód, by w tak nietuzinkowy sposób uczcić twórcę Świata Dysku. Pierwsza książka z tego cyklu nosiła właśnie tytuł "Kolor magii".

Twórcy petycji przypominają, że Terry Pratchett był miłośnikiem nauki. Seria jego książek sprzedała się w 70 mln egzemplarzy i została przetłumaczona na 37 języków.

Terry Pratchett zmarł 12 marca 2015 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.