Facebook Google+ Twitter

Pierwsza afera dopingowa w Wielkiej Pętli

Hiszpański kolarz Manuel Beltran (Liquigas) został wykluczony z Tour de France, po tym jak w próbce jego krwi wykryto zewnątrzpochodne EPO. To pierwszy przypadek dopingu w tegorocznym Tourze.

Lance Armstrong, po jego lewej Czech Pavel Padrnos, Jose Luis Rubiera (pierwszy od prawej) i Manuel Beltran (po prawej od Armstronga) / Fot. PAP BERND THISSENJak podała francuska gazeta sportowa "L'Equipe", w krwi hiszpańskiego 37-letniego kolarza Manuela Beltrana, wykryto zewnątrzpochodne EPO. Badanie zostało przeprowadzone w sobotę, na pierwszym etapie Tour de France, prowadzącym z Brestu do Plumelec. Informacja ta nie została jeszcze potwierdzona przez organizację ASO (Amaury Sports Organisation), ani agencję AFLD (Agence Française de Lutte contre le Dopage - Francuską Agencję Antydopingową). Kierownictwo drużyny Liquigas, w której barwach jeździ Beltran, wstrzymało się z wydaniem oświadczenia w tej sprawie, dopóki nie otrzyma oficjalnego potwierdzenia wyników od organizacji ASO, będącej organizatorem Wielkiej Pętli. Manuel Beltran został jednak wycofany z wyścigu.

Hiszpan jest kolarzem zawodowym od 1995 roku, w ekipie Liquigas jeździ od roku 1997. Ma na swoim koncie trzy zwycięstwa etapowe w Tour de France - w latach 2003, 2004 i 2005. Wszystkie odniósł w drużynowej jeździe na czas w drużynach Amerykanina Lance'a Armstronga (US Postal i Discovery Channel). W 1999 roku wygrał także wyścig dookoła Katalonii.

W tegorocznym Tour de France po piątkowym, siódmym etapie z Brioude do Aurillac zajmował 26. miejsce w Tour de France / Fot. www.letour.frklasyfikacji generalnej.

Przed rozpoczęciem Touru, AFLD pobrała próbki krwi od wszystkich 180 kolarzy w nim startujących. Zostały one przebadane w specjalistycznym laboratorium w Lozannie, a także przesłane do UCI, celem uzupełnienia danych w paszportach biologicznych kolarzy.

Przypomnijmy, że EPO (erytropoetyna) jest hormonem produkowanym przez organizm, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu krwinek czerwonych we krwi. Krwinki czerwone przenoszą tlen w organizmie. Formy syntetyczne EPO używane są przez sportowców w celu poprawy wytrzymałości. Podanie EPO daje ten sam efekt co tzw. "doping krwią" - ponadprzeciętnie podniesione parametry transportu tlenu przez krew.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A więc znowu się zaczyna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.