Facebook Google+ Twitter

Pierwsza część Panteonu Narodowego w Krakowie już otwarta!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-09-27 16:29

27 września br., w 400. rocznicę śmierci księdza Piotra Skargi, została uroczyście otwarta pierwsza część Panteonu Narodowego w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski, w swoim wystąpieniu nwyraźnie zaznaczył, że "Kościół krakowski i parafia Wszystkich Świętych użycza Fundacji Panteon Narodowy krypt znajdujących się pod kościołem Świętych Apostołów Piotra i Pawła".

Wyraził także swoją radość, z możliwości udziału Archidiecezji Krakowskiej w tym przedsięwzięciu o charakterze społecznym, które powstaje przy wsparciu Władz Miasta, Urzędu Marszałkowskiego i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

"Otwierany dziś Panteon Narodowy będzie miejscem spoczynku wybitnych ludzi kultury. Będzie wyrazem naszej wdzięczności za ich duchowy wkład w życie naszej Ojczyzny i Kościoła. Będzie świadectwem troski o utrwalenie pamięci o nich, a tym samym troski o pamięć narodu.

Podczas spotkania z katechetami, nauczycielami i uczniami we Włocławku 6 czerwca 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że szkoła "ma kształcić i wychowywać. W podejmowaniu tego zadania - kontynuował Papież - nie wystarczy patrzeć tylko w wyimaginowaną przyszłość, ale trzeba ją już teraz jakoś tworzyć, trzeba mieć przed oczyma całą tradycję narodu, społeczeństwa, państwa".

W czasie tego samego spotkania bł. Jan Paweł II powiedział, "że narody, które tracą pamięć, schodzą do rzędu plemienia" (JP II, Włocławek 6.06.1991, n. 2).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pitol
  • Pitol
  • 28.09.2012 08:22

> Krakowski Panteon będzie miejscem spoczynku najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki, niezależnie od ich politycznych przekonań i wyznawanej wiary.

Chciałbym to zobaczyć... I pewnie ich pochówek będzie przeprowadzany również w obrządku religii którą zmarły wyznawał?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.