Facebook Google+ Twitter

Pierwsza gwiazdka rozpocznie wigilijną wieczerzę. Gdzie jej szukać?

Wigilijną wieczerzę, zgodnie z tradycją, powinniśmy rozpocząć, gdy na niebie rozbłyśnie pierwsza gwiazdka. W tym roku mogą nią być trzy jasne obiekty: Wega, Koza i planeta Wenus.

 / Fot. Jeff Weese/CC 2.0W wigilię Słońce zajdzie o 15.30, więc ok. godziny później możemy zacząć wypatrywać pierwszej gwiazdki. Jednym z najjaśniejszych obiektów będzie Wega w gwiazdozbiorze Lutni. Już ok. godz. 16.00 będzie widoczna 50 stopni nad zachodnim horyzontem.

Kolejnym jasnym obiektem na wigilijnym nieboskłonie będzie Koza w gwiazdozbiorze Woźnicy. Będziemy mogli ją ujrzeć na wysokości 30 stopni nad północno-wschodnim horyzontem.

Jednak najjaśniejszym obiektem na niebie będzie Wenus. Nie jest co prawda gwiazdą lecz planetą, mimo to tradycjonaliści nie powinni być urażeni. Wszak gwiazda betlejemska też gwiazdą nie była, raczej kometą lub koniunkcją planet. Wenus będzie dobrze widoczna już od zachodu słońca, 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem - informuje TVP Info.

Obserwacje będą oczywiście możliwe, gdy będzie dobra widoczność. I tu niestety prognozy są niekorzystne. Synoptycy zapowiadają zachmurzenie i opady deszczu ze śniegiem. Pogodnie ma być jedynie na Pomorzu.

A na koniec jeszcze jedna ciekawostka dla miłośników astronomii. Tuż przed wschodem Słońca, bardzo nisko nad wschodnim horyzontem, możemy dostrzec kometę Lovejoy, ale tylko przy pomocy lornetki i oczywiście pod warunkiem dobrej widoczności.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ckm
  • ckm
  • 24.12.2011 21:15

Ta wieczerza to jedno wielkie nieporozumienie. Mówi się nam, że to upamiętnia wieczerzę jaką Jezus zjadł z apostołami, a że było ich dwunastu to i potraw powinno być 12. Ale to jest oszustwo! Jezus jadł z nimi nie w dniu swoich narodzin a śmierci, to po pierwsze. Po drugie, gdy się urodził nie miał jeszcze uczniów. Po trzecie on nie urodził się w grudniu. Kler nas oszukuje i sobie zbija na nas kasę. Pora się odciąć od oszustów religijnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.