Facebook Google+ Twitter

Pierwsza kobieta-dowódca okrętu w historii Royal Navy za burtą!

Komandor Sarah West od maja 2012 roku pozostawała dowódcą fregaty HMS "Portland". Jest pierwsza kobietą, pod której rozkazy oddano brytyjski okręt wojenny. Opuściła pokład, kiedy wyszło na jaw, że wdała się w romans ze swoim oficerem.

Komandor Sarah West. http://judithweingarten.blogspot.com/2011/08/mistress-and-commander-royal-navy.html This work is licenced under a Creative Commons Licence. / Fot. Ben Sutton/PA (via MailOnline)/judithweingarten.blogspot.comPierwsza kobieta, która została dowódcą okrętu brytyjskiej Royal Navy zmuszona była oddać ster i udać się do domu, po tym jak wyszedł na jaw jej romans z członkiem załogi. Komandor Sarah West (42) od maja 2012r. pozostawała pierwszym (pierwszą?) po Bogu na pokładzie fregaty HMS "Portland". Teraz opuściła statek z chwilą, kiedy wobec jej osoby wysunięto podejrzenia o złamanie Kodeksu Postępowania Marynarki Wojennej. Statek pod swoje rozkazy przejął zastępca West, aczkolwiek West nadal jest pierwszym dowódcą.

Rzecznik Royal Navy udzielił oficjalnej wypowiedzi: "Zdajemy sobie sprawę z podejrzenia o naruszenie kodeksu postępowania na pokładzie HMS Portland, co traktujemy poważnie. Każdy, kto okaże się niższy od wysokich standardów Royal Navy, może oczekiwać, iż spotka się z odpowiednio powziętymi krokami. Byłoby niestosowne, aby komentować dalej."

W przypadku udowodnienia pierwszej damie brytyjskiej floty naruszenia Kodeksu Postępowania Marynarki Wojennej, można przewidywać kary nagany z wpisem do akt, przeniesienia na inne stanowisko (niekoniecznie równie prestiżowe i odpowiedzialne), a nawet wydalenie ze służby. Bliższe zażyłości z podwładnymi są zakazane przepisami.

Sarah West stała się szalenie popularną kobietą, której byt medialny potęgował fakt, iż została pierwszą przedstawicielką płci pięknej dowodzącą brytyjskim okrętem wojennym w 500-letniej historii Royal Navy. Jeszcze na początku tego roku mówiła w jednym z wywiadów, że obowiązki jakie na niej spoczywają nie pomagają w życiu prywatnym i utrudniają tworzenie udanego związku. Jej małżeństwo z pilotem przechodzi kryzys. Pozostają w separacji.

"Jestem naprawdę dumna, że zostałam pierwszą kobietą" [na stanowisku dowódcy okrętu Royal Navy - przyp. aut.], "ale nie odkrywam w ten sposób koła na nowo. Wiele kobiet oddaje się służbie, gdzie próbują swoich sił w takich rolach. Teraz przytrafiło się, że to ja jestem warta uwagi" - zwierzała się "Daily Mail" - "Ma to swoje wady, ale cóż. Lata na morzu prawdopodobnie tłumaczą, dlaczego jestem stanu wolnego. Jednak każda osoba w wojsku ponosi pewną ofiarę."

HMS Portland w porównaniu do lodowca Nordenskjold, Georgia Południowa i Sandwich Południowy (brytyjskie terytorium zamorskie na południowym O. Atlantyckim; niedaleko południowego koła podbiegunowego. Photo: LA(Phot) Ian Simpson/MOD[see page for license]; CC3.0 / Fot. LA(Phot) Ian SimpsonKomandor West urodziła się i wychowała w Lincolnshire. Studiowała matematykę na Uniwersytecie w Hertfordshire, by we wrześniu 1995r. dostać się do Britannia Royal Naval College. Oddanie okrętu wojennego pod jej rozkazy jest dla niej największym osiągnięciem w szesnastoletniej karierze, jaką rozwijała w szeregach brytyjskiej marynarki wojennej.

HMS "Portland" wypłynął w styczniu z portu w Plymouth i jest w ostatniej fazie siedmiomiesięcznego rejsu, podczas którego zawijał do portów w Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Północnej. Według strony internetowej informującej o ruchach jednostek pływających, ostatnią znaną pozycją fregaty był port w San Juan (Puerto Rico), w dniu 19 lipca.

źródło: Guardian

MLJ/MIM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.