Facebook Google+ Twitter

Pierwsza Komunia Święta. Postaw się, a zastaw się ...

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-05-29 10:21

...to przysłowie każdy z nas choć raz słyszał przy różnych okazjach. Okazją do rozważania jego mądrości, jest coroczne święto drugoklasistów.

 / Fot. autorKażdy szanujący się katolik powinien ją przyjąć. W dzisiejszych czasach, czasach pośpiechu i gonitwy za pieniądzem, duch sakramentu komunii zszedł na drugi plan. Teraz przy okazji przystępowania do Pierwszej Komunii jest myśli sie tylko o prezentach.

W internecie ponoć krążą listy, z podpowiedziami co wybrać na prezent, a czego się wystrzegać. Swoją drogą w dzisiejszych czasach, jak mówią to młodzi, "obciachem" jest dostać: rower (nie górski), zegarek (elektroniczny), aparat fotograficzny (analogowy) / Fot. autor czy po prostu bombonierkę z jakże słodkim nadzieniem. A przecież jeszcze prawie 15 lat temu, te oto przedmioty "królowały" na komuniach. Teraz daje się już "wypasione" prezenty: konsole PSP, laptopy czy quady. Swoją drogą jak tak dalej pójdzie, to za rok lub kilka, młodzi ludzie przystępujący do
Komunii Świętej zaczną dostawać samochody (na które niestety bedą musieli jakieś 10 lat poczekać) lub inne rzeczy, a przecież w tym sakramencie nie to jest ważne. Dziś to już niemal uroczystość komercyjna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.06.2009 19:15

Gdy moja córka szła do komunii. Ksiądz zaproponował by dzieciaki były ubrane w skromne alby. Tatusiowie i część matek odniosła się do tego pomysłu z niesmakiem - małe królewny musiały błyszczeć tego dnia. Szkoda, że nie duchowo, bo dziewczynki najbardziej troszczyły się o sukienki, loki, torebeczki, chusteczki, książeczki, świece, wianuszki, kwiatuszki, rzędy, pary, kolejność występów, a wreszcie aby nie zemdleć stojąc w palącym słońcu podczas niekończącej się uroczystości. Ale później już było weselej - proboszcz zachęcił dzieci aby po południu przyszły poświęcić swoje prezenty. No i przytaszczyły maluchy swoje nowe komputery i przyjechały pod ołtarz rowerami. Teraz są w modzie quady. Te które nie dostały takich prezentów były trochę speszone. Rodzice też.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy szanujący się katolik powinien ją przyjąć. (Komunię). Być może, tylko dlaczego w wieku lat 9 czy 10 lat? Jaką świadomością dysponują i jaki światopogląd mają ludzie w tym wieku? W ten właśnie sposób pęcznieją liczby dotyczące ilości katolików. Grunt to statystyki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ech niestety nie idzie to w najlepszym kierunku, czuc wpływ zachodu

To dorośli popełniają największy błąd- chcąc kupic dziecku jakiś wypasiony prezent...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.05.2009 10:09

Zastaw się, a postaw się - tak to słyszałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, tragiczne staje się to, że sens sakramentu, wydarzenia dogłębnie duchowego, schodzi na drugi lub trzeci plan. Jestem chrześcijaninem ewangelicznym, jest nas coraz więcej, mamy też dzieci, które na religię w szkołach nie chodzą, mamy swoje szkółki niedzielne, nie przystępują też do komunii. Dla nich ten czas jest traumatycznym przeżyciem wyizolowania, a często ostracyzmu w grupie rówieśniczej. Inne dzieci potrafią być niesłychanie okrutne wobec "odmieńców" [to delikatna nazwa]. Staramy się im rekompensować lub odwracać uwagę, ale czy rany na psychice nie zostaną ? Chodzi mi po głowie większy tekst an ten temat. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.