Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10265 miejsce

Pierwsza lecznica dla zwierząt w Polsce z 1891 roku [Zdjęcia]

Lecznica "Pod koniem" znajduje się przy ulicy Kopernika 22 w Łodzi. Założył ją Hugo Warrikoff i Albert Kwaśniewski. Był to pierwszy szpital dla zwierząt od 1902 roku, zaopatrzony w najnowocześniejszy sprzęt do przenoszenia rannych koni.

1 z 16 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Widok ogólny od skrzyżowania ulic Kopernika i ŻeromskiegoFot. Marek Chorążewicz
Widok ogólny od skrzyżowania ulic Kopernika i Żeromskiego
Fot. Marek Chorążewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@ Wladyslaw Korejko Dzisiaj 16:21

Panie Władysławie, lecznica była budowana etapami. W 1894 r. wybudowana została dwupiętrowa oficyna, w 1897 druga, a w 1898 r. postawiona została stajnia i wieża ciśnień. Natomiast szpital zaczął funkcjonować w 1902 roku. Lecznica nie jest synonimem szpitala.

Na temat tej lecznicy można by napisać naprawdę interesujący artykuł. Nie zrobię tego z prostego powodu, ponieważ od stycznia nie jesteśmy już dziennikarzami.

W wolnej Polsce wokół tego obiektu dzieją się bardzo interesujące sprawy spadkowe i prywatyzacyjne, ale nikt nie udzieli mi żadnych konkretnych i wiarygodnych danych, gdyż nie mam legitymacji dziennikarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku jak jest z tymi datami, bo pisze Pan: "Pierwsza lecznica dla zwierząt w Polsce z 1891 roku" w tytule, a w zajawce: "Był to pierwszy szpital dla zwierząt od 1902 roku, zaopatrzony w najnowocześniejszy sprzęt do przenoszenia rannych koni."

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 1863 roku powołano w Łodzi stanowisko miejskiego lekarza weterynarii, gdyż władze miasta chciały mieć nadzór nad handlem mięsem.

W 1884 roku stanowisko to objął Alfred Kwaśniewski. Wpadł on na pomysł, że będzie leczył i podkuwał konie, które były powszechnie używane przez wojsko, straż pożarną oraz w transporcie. Kupił działkę przy drodze prowadzącej do miejsca rozrywki zorganizowanego w pobliskim lesie przez jednego z browarników łódzkich Teodora Milscha. Tę drogę później nazwano ulicą Kopernika (w 1923 roku, w 550 rocznicę urodzin astronoma). Na tej działce wraz z Hugo Warrikoffem, Niemcem mieszkającym w Estonii pobudowali lecznicę. Jej budowę zakończono w 1898 roku.

W 1955 roku na wniosek Tadeusza Chróścielewskiego, kierownika Wydziału Kultury Prezydium Rady Narodowej lecznica uznana została za zabytek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.