Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9729 miejsce

Pierwsza lecznica dla zwierząt w Polsce z 1891 roku [Zdjęcia]

Lecznica "Pod koniem" znajduje się przy ulicy Kopernika 22 w Łodzi. Założył ją Hugo Warrikoff i Albert Kwaśniewski. Był to pierwszy szpital dla zwierząt od 1902 roku, zaopatrzony w najnowocześniejszy sprzęt do przenoszenia rannych koni.

1 z 16 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Widok ogólny od skrzyżowania ulic Kopernika i ŻeromskiegoFot. Marek Chorążewicz
Widok ogólny od skrzyżowania ulic Kopernika i Żeromskiego
Fot. Marek Chorążewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@ Wladyslaw Korejko Dzisiaj 16:21

Panie Władysławie, lecznica była budowana etapami. W 1894 r. wybudowana została dwupiętrowa oficyna, w 1897 druga, a w 1898 r. postawiona została stajnia i wieża ciśnień. Natomiast szpital zaczął funkcjonować w 1902 roku. Lecznica nie jest synonimem szpitala.

Na temat tej lecznicy można by napisać naprawdę interesujący artykuł. Nie zrobię tego z prostego powodu, ponieważ od stycznia nie jesteśmy już dziennikarzami.

W wolnej Polsce wokół tego obiektu dzieją się bardzo interesujące sprawy spadkowe i prywatyzacyjne, ale nikt nie udzieli mi żadnych konkretnych i wiarygodnych danych, gdyż nie mam legitymacji dziennikarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku jak jest z tymi datami, bo pisze Pan: "Pierwsza lecznica dla zwierząt w Polsce z 1891 roku" w tytule, a w zajawce: "Był to pierwszy szpital dla zwierząt od 1902 roku, zaopatrzony w najnowocześniejszy sprzęt do przenoszenia rannych koni."

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 1863 roku powołano w Łodzi stanowisko miejskiego lekarza weterynarii, gdyż władze miasta chciały mieć nadzór nad handlem mięsem.

W 1884 roku stanowisko to objął Alfred Kwaśniewski. Wpadł on na pomysł, że będzie leczył i podkuwał konie, które były powszechnie używane przez wojsko, straż pożarną oraz w transporcie. Kupił działkę przy drodze prowadzącej do miejsca rozrywki zorganizowanego w pobliskim lesie przez jednego z browarników łódzkich Teodora Milscha. Tę drogę później nazwano ulicą Kopernika (w 1923 roku, w 550 rocznicę urodzin astronoma). Na tej działce wraz z Hugo Warrikoffem, Niemcem mieszkającym w Estonii pobudowali lecznicę. Jej budowę zakończono w 1898 roku.

W 1955 roku na wniosek Tadeusza Chróścielewskiego, kierownika Wydziału Kultury Prezydium Rady Narodowej lecznica uznana została za zabytek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.