Facebook Google+ Twitter

Pierwsza oddolna strategia makroregionalna. Powstaje Unia Polski Zachodniej

2 kwietnia w Szczecinie spotkali się marszałkowie pięciu województw zachodnich: lubuskiego, wielkopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Rozmowy dotyczyły stworzenia makroregionu Polski Zachodniej.

Odra łączy / Fot. Andrzej SadowskiW spotkaniu brała także udział minister rozwoju regionalnego - Elżbieta Bieńkowska. W wyniku dyskusji (i wcześniejszych przygotowań organizacyjnych) podpisano dokument „Założenia Strategii Rozwoju Polski Zachodniej 2020”, nazywany też inaczej Unią Polski Zachodniej.

W przeciwieństwie do Programu Polski Wschodniej na lata 2007-2013, który był inicjatywą rządową, Strategia Rozwoju Polski Zachodniej 2020 jest inicjatywą oddolną i chodzi w niej o dodatkowe finansowanie (na lata 2014-2020) z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z Unii Europejskiej.

Zachodnie województwa połączone w Unię Polski Zachodniej, mają w sprawach strategicznych dla rozwoju mówić jednym głosem. Chodzi tu miedzy innymi o kompleksowe zagospodarowanie regionu Odry, współpracę makroregionalną w dziedzinie wspólnych inwestycji (m.in. droga S3), o kompleksową ofertę turystyczną a nawet współpracę instytucjonalną np. uczelni Polski Zachodniej.

Jeżeli chodzi o województwo zachodniopomorskie minister Elżbieta Bienkowska wspomniała, że remont szczecińskiego dworca kolejowego jest na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jeżeli chodzi zaś o tunel w Świnoujściu, to rozpatrzenie jego finansowania będzie możliwe dopiero po 2014 roku.

Czy podpisanie przez 5 marszałków województw zachodnich Strategii Rozwoju Polski Zachodniej przyniesie wymierne efekty? Przekonamy się już wkrótce.Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Makroregiony, dobry krok w kierunku lepszego planowania gospodarki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż Unii daleko do Księstwa, ale jak mówią "lepszy rydz jak nic".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tunel w Świnoujściu odłożony, a Karsibory idą w rozsypkę. Co się stanie jak nie doczekają budowy tunelu?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.