Facebook Google+ Twitter

Pierwsza ofiara lustracji na polskich uczelniach?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-05-17 12:44

Gorliwy rektor wyrzucił wykładowcę z pracy. Alfred Egeman z Politechniki Częstochowskiej, jest prawdopodobnie pierwszą i jedyną ofiarą ustawy lustracyjnej na polskich uczelniach.

Po tym, jak nie złożył w terminie 30 dni oświadczenia lustracyjnego, rektor politechniki prof. January Bień pozbawił go pełnienia funkcji publicznej i wyrzucił go z pracy. Stało się to 21 kwietnia, czyli kilka tygodni przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, kwestionującego w znacznej części brzmienie samej ustawy.Alfred Egeman na kilka miesięcy przed emeryturą stracił pracę. / Fot. Fot. Dziennik Zachodni
- To był dla mnie szok. Po 30 latach pracy na uczelni, ktoś w tak "wspaniały" sposób podziękował mi za to, co dla niej zrobiłem. Ciężko mi nawet o tym mówić - cedzi słowa załamany wykładowca, który przez lata cieszył się wielką sympatią studentów.
Egeman był jedynym z 850 pracowników Politechniki, który nie dostarczył oświadczenia w ustawowym terminie. - To bardzo przykra sytuacja, ale wszyscy nasi pracownicy zostali powiadomieni przez rektora o konsekwencjach złamania ustawy lustracyjnej - wyjaśnia rzecznik uczelni Danuta Kulesza. - A Alfred Egeman ją złamał - dodaje.
Jacek Kasprzyk, przez lata poseł ugrupowań lewicowych z Częstochowy jest zaskoczony postępowaniem rektora Bienia, byłego senatora Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Przedwczoraj usłyszałem, że ustawa lustracyjna nie obowiązuje. Dlatego uważam, że rektor Bień wykonał zupełnie niepotrzebny ruch - ocenia działacz Lewicy i Demokratów, który sam jednak o czasie złożył oświadczenie. Rektor polecił wczoraj swoim prawnikom sprawdzić, na jakich zasadach Egeman może wrócić na uczelnię.
Andrzej Zaguła

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.