Facebook Google+ Twitter

Pierwsza polityczna sonda Wiadomości24.pl

W dniach 19-21lipca na terenie Świnoujścia Wiadomości24.pl przeprowadziły sondę nt. poparcia politycznego. Przepytaliśmy mieszkańców, jak również turystów spędzających wakacje w mieście. Wyniki są zaskakujące.

W sondzie wzięło udział 90 osób - mieszkańców i turystów w wieku od 18 do 67 lat. Niestety większość "zaczepionych" osób poproszonych o cztery odpowiedzi, nie chciały wziąć udziału w badaniu tłumacząc to tym, że są na wakacjach i o polityce nie chcą rozmawiać.

Nie straszne nam były upały i ulewne deszcze. Znaleźliśmy 90 śmiałków, którzy zgodzili się jednak odpowiedzieć na następujące pytania:

- Którą partię polityczną Pan/Pani poprze w najbliższych wyborach?
- Którego polityka darzy Pan/Pani największym zaufaniem (ankietowani dostali 20 nazwisk z propozycjami)
- Jaka koalicja powinna powstać po wyborach?
- Który z byłych premierów wypełniał swoje obowiązki wg. Pana/Pani najlepiej?

Zaskakujące były odpowiedzi o poparciu partii politycznych. Gdyby wybory odbyły się w połowie lipca do parlamentu wg. sondy Wiadomości24.pl, weszły by następujące partie:

- Platforma Obywatelska(PO) - 40%
- Lewica i Demokraci(LiD) - 27%
- Prawo i Sprawiedliwość(PiS) - 13,5%
- Polskie Stronnictwo Ludowe(PSL) - 6%
- Partia Kobiet(PK) - 5%

Poza parlamentem znajduje się Liga i Samoobrona(LiS) z poparciem 4% oraz Unia Polityki Realnej(UPR) - 2,5%

Największym zaufaniem - wśród przebywających na wyspach osób - cieszy się Aleksander Kwaśniewski (22%), zaraz za byłym prezydentem uplasował się Donald Tusk z poparciem 18,5%, kolejno na trzecim i czwartym miejscu jest: Leszek Balcerowicz (były prezes NBP) - 8,6% oraz Jan Maria Rokita i Wojeciech Olejniczak (3,7%).

Ankietowani aż w 33% poparli by koalicję Platformy Obywatelskiej(PO) z Lewicą i Demokratami(LiD), a 25% przepytanych osób chciałoby, aby koalicję z dwiema w/w partiami tworzyło Polskie Stronnictwo Ludowe(PSL). Za POPiS-em opowiedziało się 17% ankietowanych.

Tadeusz Mazowiecki wg. świnoujścian i turystów wysp zasłużył na miano najlepszego premiera uzyskując 18,5% głosów, zaraz za nim znajduje się Włodzimierz Cimoszewicz(14,8%) oraz Kazimierz Marcinkiewicz(13,5%), poza podium uplasowali się kolejno: Jerzy Buzek i Marek Belka(12,3%), Jarosław Kaczyński(9,8%), Waldemar Pawlak(6,1%), Józef Oleksy(4,9%) oraz Jan Krzyszof Bielecki i Leszek Miller(3,7%). Zdaniem ankietowanych, Hanna Suchocka i Jan Olszewski nie zasłużyli na miano najlepszego premiera, nie otrzymali żadnego głosu.

Podczas przeprowadzania sondażu musiałem zmierzyć się z wieloma słowami krytyki nie tylko na temat polityków ale i.. swój własny. Podczas gdy prosiłem o wzięcie udziału w sondzie w moją stronę "leciały" niecenzuralne słowa (wówczas gdy powiedziałem jakiego tematu owe pytania dotyczą). Słów tych nie będę szanownym czytelnikom cytował z uwagi na powagę tego sondażu:)

Serdeczne podziękowania Wiadomości24.pl przekazują Urszuli Musielak za pomoc w przeprowadzeniu ankiety.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+należy się za trudy związane z ankietowaniem wycieczkowiczów. Dobry pomysł! Ciekawa jestem, jak będą wyglądać wyniki kolejnych wyborów. Może będą choć trochę podobne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.