Facebook Google+ Twitter

Pierwsza polityczna sonda Wiadomości24.pl

W dniach 19-21lipca na terenie Świnoujścia Wiadomości24.pl przeprowadziły sondę nt. poparcia politycznego. Przepytaliśmy mieszkańców, jak również turystów spędzających wakacje w mieście. Wyniki są zaskakujące.

W sondzie wzięło udział 90 osób - mieszkańców i turystów w wieku od 18 do 67 lat. Niestety większość "zaczepionych" osób poproszonych o cztery odpowiedzi, nie chciały wziąć udziału w badaniu tłumacząc to tym, że są na wakacjach i o polityce nie chcą rozmawiać.

Nie straszne nam były upały i ulewne deszcze. Znaleźliśmy 90 śmiałków, którzy zgodzili się jednak odpowiedzieć na następujące pytania:

- Którą partię polityczną Pan/Pani poprze w najbliższych wyborach?
- Którego polityka darzy Pan/Pani największym zaufaniem (ankietowani dostali 20 nazwisk z propozycjami)
- Jaka koalicja powinna powstać po wyborach?
- Który z byłych premierów wypełniał swoje obowiązki wg. Pana/Pani najlepiej?

Zaskakujące były odpowiedzi o poparciu partii politycznych. Gdyby wybory odbyły się w połowie lipca do parlamentu wg. sondy Wiadomości24.pl, weszły by następujące partie:

- Platforma Obywatelska(PO) - 40%
- Lewica i Demokraci(LiD) - 27%
- Prawo i Sprawiedliwość(PiS) - 13,5%
- Polskie Stronnictwo Ludowe(PSL) - 6%
- Partia Kobiet(PK) - 5%

Poza parlamentem znajduje się Liga i Samoobrona(LiS) z poparciem 4% oraz Unia Polityki Realnej(UPR) - 2,5%

Największym zaufaniem - wśród przebywających na wyspach osób - cieszy się Aleksander Kwaśniewski (22%), zaraz za byłym prezydentem uplasował się Donald Tusk z poparciem 18,5%, kolejno na trzecim i czwartym miejscu jest: Leszek Balcerowicz (były prezes NBP) - 8,6% oraz Jan Maria Rokita i Wojeciech Olejniczak (3,7%).

Ankietowani aż w 33% poparli by koalicję Platformy Obywatelskiej(PO) z Lewicą i Demokratami(LiD), a 25% przepytanych osób chciałoby, aby koalicję z dwiema w/w partiami tworzyło Polskie Stronnictwo Ludowe(PSL). Za POPiS-em opowiedziało się 17% ankietowanych.

Tadeusz Mazowiecki wg. świnoujścian i turystów wysp zasłużył na miano najlepszego premiera uzyskując 18,5% głosów, zaraz za nim znajduje się Włodzimierz Cimoszewicz(14,8%) oraz Kazimierz Marcinkiewicz(13,5%), poza podium uplasowali się kolejno: Jerzy Buzek i Marek Belka(12,3%), Jarosław Kaczyński(9,8%), Waldemar Pawlak(6,1%), Józef Oleksy(4,9%) oraz Jan Krzyszof Bielecki i Leszek Miller(3,7%). Zdaniem ankietowanych, Hanna Suchocka i Jan Olszewski nie zasłużyli na miano najlepszego premiera, nie otrzymali żadnego głosu.

Podczas przeprowadzania sondażu musiałem zmierzyć się z wieloma słowami krytyki nie tylko na temat polityków ale i.. swój własny. Podczas gdy prosiłem o wzięcie udziału w sondzie w moją stronę "leciały" niecenzuralne słowa (wówczas gdy powiedziałem jakiego tematu owe pytania dotyczą). Słów tych nie będę szanownym czytelnikom cytował z uwagi na powagę tego sondażu:)

Serdeczne podziękowania Wiadomości24.pl przekazują Urszuli Musielak za pomoc w przeprowadzeniu ankiety.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+należy się za trudy związane z ankietowaniem wycieczkowiczów. Dobry pomysł! Ciekawa jestem, jak będą wyglądać wyniki kolejnych wyborów. Może będą choć trochę podobne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.