Facebook Google+ Twitter

Pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie w 2024 roku

Rząd przyjął Program Polskiej Energetyki Jądrowej, czego oczekiwało konsorcjum firm na czele z PGE. Dzięki tej decyzji zaangażują się one w budowę pierwszej elektrowni atomowej w kraju. Prąd z atomu popłynąć ma pod koniec 2024 roku.

 / Fot. By Stefan Kühn (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC-BY-SA-2.5-Ministerstwo gospodarki poinformowało na swojej stronie internetowej, że program określa harmonogram budowy dwóch siłowni. Do 2016 roku ma być wiadomo, gdzie powstaną elektrownie oraz, kto dostarczy niezbędną technologię. Sama budowa miałaby ruszyć w 2019 roku. Pierwsza z nich ma rozpocząć pracę w 2024 roku, a druga w 2035 roku. Łącznie produkować będą 6000 megawat mocy (obecnie w polskim systemie zainstalowanych jest około 38 tysięcy MW).

Za budowę pierwszej elektrowni odpowiedzialna jest Polska Grupa Energetyczna, jednak przekracza to jej możliwości finansowe - projekt wart jest 50 miliardów złotych. Postanowiono więc, że wsparcia udzielą także inne koncerny państwowe: KGHM, Enea i Tauron.

Elektrownia ma powstać w Żarnowcu. Druga ma powstać w jednej z proponowanych lokalizacji: Choczewo (ok 90 km od Gdańska) oraz Gąski w gminie Mielno.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

A czy rosnące w nieskończoność ilości radioaktywnych odpadków z ktorymi nie ma co zrobić bo rozkladają się 30 tys lat nie beda zbrodnią na ludziach Panie Grzegorzu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Liberum conspiro. Brak prądu i ogrzewania oraz pewnej i stałej energii dla przemysłu, usług i handlu będzie zbrodnią na ludziach, a to znacznie gorsza zbrodnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Liberum veto. Mało, że są wszedzie dookoła? Przecież to jest zbrodnia na przyrodzie ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.