Facebook Google+ Twitter

Pierwsza rocznica śmierci Luciano Pavarottiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-06 11:10

Przed rokiem w Modenie we Włoszech zmarł Luciano Pavarotti, jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych świata.

Ostatni raz zaśpiewał w Turynie w lutym 2006 roku podczas otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wykonał wtedy, powszechnie kojarzoną z jego repertuarem, arię "Nessun dorma" z opery "Turandot". Pavarotti specjalizował się w repertuarze belcanto, szczególnie w operach Belliniego, Donizettiego, Rossiniego i wczesnego Verdiego. Występował na scenach największych teatrów operowych świata.

Pavarotti spopularyzował operę, występując na specjalnych koncertach w plenerze, organizowanych na stadionach i w parkach, między innymi, w Londynie, Nowym Jorku czy pod Wieżą Eiffel'a w Paryżu. W 1990 roku koncertem w Termach Karakalli w Rzymie, zapoczątkował z Placido Domingo i Jose Carrerasem słynne koncerty "Trzech tenorów". W czasie swojej kariery Luciano Pavarotti sprzedał ponad sto milionów płyt.

W ostatnich latach artysta organizował wiele koncertów dobroczynnych, w których śpiewał w duecie z gwiazdami muzyki rozrywkowej, jak: Elton John, Bono, Eric Clapton czy Ricky Martin. Zajmował się też działalnością pedagogiczną, w Modenie założył szkołę śpiewu.

Pavarotti dwukrotnie wystąpił w Polsce, pierwszy raz w latach 60-tych w operze w Bydgoszczy, po raz drugi - w Sali Kongresowej w Warszawie w 1995 roku.

W pierwszą rocznicę śmierci Luciano Pavarottiego nowojorska Metropolitan Opera organizuje specjalny koncert. W jego programie będzie tylko jeden utwór: "Reqieum" Giuseppe Verdiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.