Facebook Google+ Twitter

Pierwsza runda "atomowych" rozmów z Iranem uznana za udaną

Rozmowy dotyczące programu atomowego były pierwszymi od piętnastu miesięcy w jakich uczestniczył Iran. Sobotnie dyskusje jakie miały miejsce w Istambule będą kontynuowane w maju w Bagdadzie. Spotkanie wstępnie oceniono jako pozytywne.

Saeed Jalili, szef irańskich negocjatorów. / Fot. EPA/StringerSpory wokół programu atomowego sprowadziły się ostatecznie do wspólnej
dyskusji z długo oczekiwanymi przedstawicielami Republiki Islamu. Oficjalnie uznano, że rozmowy sześciu światowych mocarstw z Iranem zakończyły się pomyślnymi rokowaniami na przyszłość. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja i Niemcy jako uczestnicy spotkania dość jednomyślnie wyrazili opinię, że rozmowy są początkiem rozwiązywania istotnych problemów.

Pozytywna ocena nie oznacza jednak, że nie wspomniano o niskim poczuciu odpowiedzialności irańskich władz co znajdywało wcześniej swoje przełożenie w odwlekaniu dialogu i braku powzięcia odpowiednich kroków i inicjatywy ze swojej strony czego od dawna oczekiwano na świecie.

Program atomowy rozwijany przez Iran był wielokrotnie opiewany za sprawą teherańskich władz jako przedsięwzięcie o charakterze pokojowym. Spory sceptycyzm wobec tych wyjaśnień narastał w postaci dociekań, restrykcji, sankcji i ostrzeżeń jakich kraje zachodnie udzielały Iranowi na forum międzynarodowym.

Głównego powodu niepokoju dostarczały informacje, a raczej ich brak, co do szczegółów prac nad wzbogacaniem uranu i tym podobnych technologii jakimi zajmuje się Iran na coraz większą skalę. Naturalnym wnioskiem pozostawało uznać cel owych badań za zakamuflowane prace dla potrzeb wojska i ukrywanie rozszerzania swojego arsenału o broń atomową.

Podstawowymi założeniami jakie przedłożyły światowe mocarstwa są plany redukcji wzbogacania uranu przez Iran i zapewnienie pełnego dostępu do wszystkich miejsc związanych z realizacją programu atomowego dla inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.