Facebook Google+ Twitter

Pierwsza w historii kobieta została wiceprezydentem Iranu

Prezydent Iranu Hassan Rowhani mianował w niedzielę Elham Aminzadeh na stanowisko jednego z wiceprezydentów swojego kraju. To pierwsza kobieta w historii na tak wysokim szczeblu politycznym.

 / Fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREHElham Aminzadeh ma 49 lat i jest doktorem prawa oraz byłą deputowaną. Tytuł naukowy otrzymała na uniwersytecie w Glasgow w Wielkiej Brytanii. Aminzadeh od wielu lat jest irańską działaczką na rzecz praw kobiet. W rządzie ma zajmować się głównie kwestiami prawnymi.

To wielki przełom na scenie politycznej Iranu. Elham została pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku oraz w rządzie Rowhaniego. W Iranie kobiety posiadają prawa wyborcze, mogą także uczyć się na uniwersytetach, gdzie stanowią duży odsetek studentów. Obywatelki Iranu mają dużo więcej praw niż w mieszkanki krajów arabskich. Kobieta nie może jednak kandydować na urząd prezydenta.

Hassan Rowhani wygrał wybory podczas pierwszej tury w czerwcu tego roku. Jest uważany za bardziej umiarkowanego polityka niż poprzedni, konserwatywny prezydent kraju Mohammad Chatami. Pierwszym wiceprezydentem Iranu został Iszak Dżahangiri, wcześniej minister przemysłu i górnictwa. W razie rezygnacji prezydenta bądź jego śmierci, to pierwszy wiceprezydent kraju obejmuje urząd.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mądra kobieta, życzę jej wielu sukcesów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe kiedy zginie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.