Facebook Google+ Twitter

Pierwsza w Polsce baza marsjańska powstaje pod Toruniem

Stowarzyszenie Mars Society Polska rozpoczęło przygotowania do budowy pod Toruniem pierwszej w Polsce (a trzeciej na świecie) stałej bazy marsjańskiej. Ośrodek ma pomagać w prowadzeniu badań naukowych oraz popularyzować wiedzę o Marsie.

 / Fot. Mars Society PolskaToruńska baza będzie się składać z kilku modułów, w tym laboratoryjnego oraz hotelowego, w którym turyści będą mogli poczuć się jak na Czerwonej Planecie.

Na świecie istnieją już dwa tego typu obiekty, na pustyni w amerykańskim stanie Utah oraz na arktycznej wyspie Devon. Jak przyznaje Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska toruńska baza będzie dostępna dla szerszego grona odwiedzających i pełnić rolę popularyzatorsko-badawczą, jako miejsce edukacji studentów i młodzieży oraz prowadzenia prostych symulacji i badań na potrzeby misji kosmicznych.

 / Fot. Mars Society PolskaPolski oddział Mars Society dysponuje już gotowymi projektami architektonicznymi, w oparciu o które ma powstać toruńska baza marsjańska. Najbardziej zaawansowany, autorstwa doktora Jana Kozickiego z Politechniki Gdańskiej, został zaprezentowany w tym roku na międzynarodowej konferencji COSPAR w Kanadzie, gdzie spotkał się z uznaniem przedstawicieli japońskiej (JAXA), kanadyjskiej (CSA), europejskiej (ESA) oraz amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA). Obecni na spotkaniu naukowcy zadeklarowali pomoc w jego realizacji.

 / Fot. Mars Society Pomysł polskiego oddziału Mars Society zyskał też poparcie światowej klasy astronoma, prof. Aleksandra Wolszczana. Więcej informacji o stowarzyszeniu na stronie www.marssociety.pl

Komentarz prezesa Mars Society Polska, Mateusza Józefowicza:

 / Fot. Mars SocietyBudowa bazy nie będzie efektem jednorazowego projektu, lecz umożliwi stworzenie ośrodka popularyzatorsko-badawczego. Widzimy ją jako atrakcję turystyczną w kontekście programu COSMOPOLIS TORUŃ. Jako miejsce edukacji studentów i młodzieży oraz prowadzenia prostych symulacji i badań na potrzeby misji kosmicznych.  / Fot. Mars SocietyBędą tu prowadzone badania nad uprawami w sztucznych warunkach, testowano by rozwiązania techniczne i materiałowe na potrzeby docelowych projektów kosmicznych lub modułów mieszkaniowych do wykorzystania w ekstremalnych warunkach na Ziemi.

Baza może być siedzibą laboratorium dla interdyscyplinarnych instytucji lub firm technologicznych. Stanie się również ośrodkiem prezentacji i rozwoju wszelkich innych projektów związanych z Marsem i astronautyką, muzeum, miejscem spotkań międzynarodowych środowisk astronautycznych, miejscem realizacji inteligentnego reality show, transmisji medialnych, gier i zabaw

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Garrus Vakarian
  • Garrus Vakarian
  • 08.08.2012 11:28

No i Supper w końcu nie będziemy w czymś ostatni ;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak ja i muj zeszpuł mamy brad udiał loty na ksężyc i tesz na mars program nazywa szie G szkolom nasz wy essa niemczy posiadajom a siediba wy środa wlkp polszka kazdy moze szie doloczy do szpupraczy naukowej. rj

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnego miejsca ulokowania bazy jeszcze nie ma. Trwają negocjacje z Urzędem Miasta w Toruniu. Najlogiczniejszym jednak miejscem byłoby obserwatorium w Piwnicach (dyrekcja już się wstępnie zgodziła).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.