Facebook Google+ Twitter

Pierwsza w Polsce biografia Charlotte Brontë wkrótce w księgarniach!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-09-24 13:05

Już w najbliższą środę - 25 września br. - ukaże się pierwsza w Polsce biografia Charlotte Brontë, zatytułowana „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące”. Charlotte Brontë (1816-1855) to jedna z najpopularniejszych pisarek w historii literatury, autorka m.in. kultowej powieści „Jane Eyre” - osoba, która poprzez swoją twórczość i postawę stworzyła podwaliny emancypacji kobiet.

 / Fot. Materiały prasoweAutor biografii, Eryk Ostrowski, stara się wyjaśnić w swojej książce jedną z największych tajemnic w historii światowej literatury. - Siostry Brontë - Charlotte, Emily oraz Anne - zostały uznane przez historyków literatury za genialne rodzeństwo. Najstarsza, Charlotte, niezwykle dbała o taki wizerunek: trzech piszących sióstr. W encyklopediach znajdziemy informacje, że Emily jest autorką jednej powieści - „Wichrowe Wzgórza”; Anne napisała dwie książki („Agnes Grey” i „Lokatorka Wildfell Hall”), a Charlotte ma na koncie cztery pozycje („Jane Eyre”, „Profesor”, „Shirley” i „Villette”) - mówi Eryk Ostrowski.

- Tymczasem prawdopodobnie mamy do czynienia z największą mistyfikacją w literaturze nowożytnej. Wszystko, co wiemy o siostrach Brontë pochodzi bowiem od najstarszej, Charlotte. To ona prowadziła korespondencję i rozmowy z wydawcami. Rękopisy powieści Emily i Anne Brontë nie istnieją, a pierwszy wydawca, który jako jedyny je widział, twierdził, że pisane były jedną ręką. Miało to być pismo ukrywającej się pod męskim pseudonimem Charlotte Brontë. Ona z kolei robiła wszystko, aby myślano inaczej. Uwierzono jej - i tak już zostało - podkreśla Eryk Ostrowski.

Eryk Ostrowski przedstawia w swojej książce także portret Charlotte jako kobiety, której życie obfitowało w liczne dramatyczne wydarzenia. - Charlotte Brontë zadbała, aby wiele z tych informacji nigdy nie dotarło do wiadomości publicznej. W książce staram się pokazać, w jaki sposób jej osobowość kształtowały skomplikowane relacje z mężczyznami - najpierw z bratem, z którym w latach młodzieńczych dzieliła tożsamość literacką i sympatię do doktryny masońskiej, później z belgijskim nauczycielem, w którym była zakochana, wreszcie z jej wydawcą, którego miała nadzieję poślubić - mówi Eryk Ostrowski. Autor próbuje także rozwikłać niejasne okoliczności śmierci pisarki i wyjaśnić, czy jest możliwe, jak przypuszczali niektórzy z jej przyjaciół, że Charlotte Brontë została zamordowana.

Książka liczy ponad 600 stron (14 rozdziałów) i ukazuje się nakładem wydawnictwa MG. Zawiera m.in. nigdy nie tłumaczone na język polski wiersze oraz listy Brontë, pełne kalendarium, apendyks oraz bibliografię. W najbliższy piątek, 27 września br. o godz. 18.00 w warszawskim salonie Empik Junior odbędzie spotkanie z autorem książki „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące”, Erykiem Ostrowskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.