Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7329 miejsce

Pierwsza w Polsce placówka dla młodzieży w centrum handlowym

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-11-07 10:23

Dzisiaj (6 listopada) w Bonarka City Center w Krakowie podpisano umowę i przekazano klucze do pierwszej w Polsce – a być może na świecie - placówki edukacyjno - wychowawczej, zlokalizowanej w Centrum Handlowym.

Podpisanie umowy / Fot. Bogusław ŚwierzowskiW uroczystości przekazania kluczy do przygotowanych i wykończonych pomieszczeń oraz podpisania umowy o współpracy pomiędzy właścicielem obiektu, a Stowarzyszeniem SIEMACHA, udział wzięli m.in.: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Ksiądz Andrzej Augustyński - twórca i pomysłodawca Ośrodka, założyciel Stowarzyszenia SIEMACHA, Pan Andras Boros, Dyrektor Regionalny – CEE, TriGranit Management Llc., a także Pani Mirosława Mastek, Prezes IPR SA.

Stowarzyszenie Siemacha
jest organizacją pozarządową o charakterze non-profit. Realizuje cele zorientowane na wielopłaszczyznową pomoc dziecku i rodzinie:
-Pomaga młodym ludziom, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, udzielając im wsparcia materialnego, psychologicznego i edukacyjnego.
-Stwarza swoim podopiecznym szansę na odbudowę i rozwój osobistego potencjału, służącemu efektywnemu układaniu relacji z ludźmi oraz stawaniu się wartościowymi obywatelami.

„Na to co zdarzyło się w sobotę 6 listopada 2010 r. będę zawsze patrzył w kategoriach przełomu cywilizacyjnego. Do lamusa odchodzi bowiem traktowanie młodych ludzi jako ostatniego ogniwa w łańcuchu konsumpcji. Zużyte komputery z banku i zniszczone meble z firmy, która wyłożyła się
na opcjach, nie mogą dłużej stanowić kontekstu wychowania. W takiej sytuacji bowiem, wraz z trzeciorzędnym, zdefektowanym otoczeniem, dzieci dostają sygnał, że na nic lepszego nie zasługują. Dla nas jakość jest sposobem na okazywanie szacunku! To także – bez wątpienia - przełom w myśleniu właścicieli centrów handlowych, którzy dostrzegli, że skoro centra stały się współczesną ulicą, to na niej, obok sklepów i punktów gastronomicznych, musi pojawić się oferta wychowawcza dostosowana do współczesnych wymagań.” mówił Ks. Andrzej Augustyński

„Otwieramy w Krakowie nową placówkę – tym razem w Bonarce. To nowość i eksperyment na skalę naszego kraju, ponieważ jeszcze nigdzie właściciele centrum handlowego nie zdecydowali się na stałą współpracę na rzecz młodzieży. To potrzebna inicjatywa. Dawne dzieci ulicy, stały się obecnie dziećmi galerii handlowych. Skoro już chcą tutaj spędzać wolny czas, my postaramy się, żeby go nie marnowały. Znalazły w Bonarce możliwość rozwoju zainteresowań, realizacji swoich pasji, a nade wszystko środowisko, dzięki któremu będą społecznie dojrzewać” powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski

MORS w Bonarce to placówka o wysokim standardzie wykończenia, powierzchni całkowitej ponad 700 m2, na którą składa się ponad 500 m2 powierzchni wewnętrznej i 223 m2 tarasu. Na dwóch poziomach zaprojektowano oraz wykończono:
-aulę – będącą miejscem centralnym placówki
-salę edukacyjną i dwie sale wielofunkcyjne
-salę muzyczną oraz multimedialną – z odpowiednią akustyką i wygłuszeniem
-pokój konferencyjny
-przestrzeń kuchenną, hall, łazienki (także dla niepełnosprawnych), pomieszczenia specjalne oraz magazynki
-taras wychodzący na dach Bonarki, z którego rozpościera się widok na całe krakowskie Podgórze.

Wygląd placówki MORS w Bonarce, przeszklone powierzchnie, w tym dach, dostarczające do wewnątrz maksymalnie dużo naturalnego światła dziennego, bezpośrednio nawiązuje do architektury samej Bonarki.

MORS w Bonarce ma być przede wszystkim miejscem spotkań młodzieży - gimnazjalistów, licealistów, osób wkraczających wkrótce na rynek pracy. Spotkania te mają prowadzić do stworzenia prawdziwej społeczności, grupy ludzi, którzy chcą przynależeć do danego miejsca i wspólnie działać w ramach pewnych ustalonych czy wewnętrznie tworzonych przez nich samych reguł.

Placówka Młodzieżowego Ośrodka Rozwoju Społecznego w Bonarce została zaprojektowana, wybudowana i wykończona w całości z budżetu Roland Investments Sp. z o.o. (TriGranit oraz IPR). Dotychczasowy wkład finansowy Roland Investments Sp. z o.o. to: 350 000,00 Euro – koszty inwestycji, 200 000,00 Euro – koszty wykończenia wnętrz.

Ponadto inwestor - na podstawie umowy najmu - zobowiązał się do pokrywania miesięcznych kosztów związanych z kosztami eksploatacji lokalu MORS w Bonarce:
7 590 Euro – koszty wynajmu;
10 tys. PLN - koszty utrzymania;
3 289 Euro – koszty CAM

Około 25 tys. dzieci miesięcznie korzysta ze wszystkich form działalności Stowarzyszenia SIEMACHA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.