Facebook Google+ Twitter

Pierwsza w Polsce pracownia komiksowa

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-10-02 08:04

Czy można nauczyć się pisania scenariuszy i rysowania komiksów? Oczywiście, zapewniają w pracowni komiksów, którą otwarto na gdańskim Suchaninie.

Czy można każdy może nauczyć się pisania scenariuszy i rysowania komiksów? Oczywiście, że można - twierdzi Mateusz Skutnik. - Tylko trzeba być cierpliwym. Ponieważ wyuczenie się tego fachu, to długie, długie lata rysowania. /fot. Archiwum Dziennik BałtyckiPierwszego października ruszają tam warsztaty z rysunku, które poprowadzi Marek Lachowicz i, być może, sam mistrz gatunku Mateusz Skutnik. Będą też warsztaty z animacji komputerowej i pisania scenariuszy, a nawet manga, czyli rysunek japoński. Powstał też dyskusyjny klub filmowym, gdzie pokazywane będą dzieła inspirowane komiksami.
- Pomysł rodził się w bólach. Nic dziwnego, jest to pierwsza i jak dotąd jedyna pracownia komiksowa w Polsce - mówi kierownik Bogdan Ruksztełło - Kowalewski.
Pieniądze, 17,5 tys. zł dało ministerstwo, resztę Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. W pracowni komiksowej oglądać można właśnie wystawę rysunków do IV tomu "Rewolucji? gdańszczanina, Mateusza Skutnika. Album ukaże się w księgarniach już za dwa tygodnie.
- Podobno będzie pan prowadził zajęcia na Suchaninie? - zapytaliśmy Mateusza Skutnika.
- Chciałbym, lecz brak mi czasu. Zobaczymy!
- Czy każdy może nauczyć się pisania scenariuszy i rysowania komiksów?
- Każdy. Tylko trzeba być szalenie cierpliwym. Ponieważ wyuczenie się tego fachu, to długie, długie lata rysowania.
- Przydadzą się studia plastyczyne?
- Niekoniecznie, mogą być jakiekolwiek. Np. architektoniczne wykształcają pewną wrażliwość na rysunek. Z kolei pisanie scenariuszy to inna sprawa - trzeba mieć odmienny zmysł pisarski. Ponieważ część opowiada się słowem, a część obrazem i trzeba to sprytnie połączyć.
- Wiem, że autor scenariusza czasem walczy z rysownikiem. Kto zwycięża w pana przypadku?
- Sam piszę scenariusze, więc toczę wewnętrzną walkę. U mnie więcej się dzieje na rysunkach, choć scenariusze są też dosyć mocno opowiedziane przez rysunek. Bywają komiksy, w których nie pada ani jedno słowo, a są to fantastyczne historie.
- Kto jest pana mistrzem?
- Hugo Pratt.
- Co pan poradziłby młodym adeptom komiksu?
- Dużo cierpliwości, samozaparcia i pokory.

Pracownia komiksowa mieści się przy filii nr 50 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Gdańsk, ul. Padarewskiego 11. Czynna pon., wt., czw., piątek w godz.11-19 oraz w każdą drugą i czwartą sobotę miesiąca w godz. 9-14.

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.