Facebook Google+ Twitter

Pierwsza w Polsce wystawa fotografa Wolfganga Tillmansa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-24 13:32

Pierwsza polska wystawa wybitnego fotografa Wolfganga Tillmansa wystartuje 19 listopada w warszawskiej Zachęcie w ramach Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii. Na prawie siedmiuset metrach kwadratowych pokazane zostaną prace zrealizowane przez artystę w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

 / Fot. WolfgangTillmans-Tukan. Materiały prasoweTillmans na zdjęciach udokumentował wiele z najważniejszych zjawisk kultury lat 80. i 90., takich jak rodząca się scena klubowa, Love Parade, czy środowisko gejowskie. Jego styl to przedziwna mieszanka reportażu i fotografii modowej. Artysta ze swoich prac często tworzy instalacje daleko wykraczając poza tradycyjne sposoby prezentacji zdjęć. Publikował m.in. na łamach kultowego iD. W 2000 roku otrzymał, jako pierwszy w historii niemiecki artysta, nagrodę Turnera. Wystawa "Wolfgang Tillmans. Zachęta Ermutigung" nie przez przypadek została zorganizowana w ramach Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii. Tillmans urodził się w Remscheid nieopodal Düsseldorfu.

Już pod koniec lat 80. ubiegłego wieku zaczął w niekonwencjonalny sposób eksperymentować z czarno-białymi odbitkami oraz fotograficznymi powiększeniami różnych detali. W latach 90. zwrócił na siebie uwagę pracami będącymi m.in. migawkowymi portretami młodych ludzi ze swojego otoczenia, przede wszystkim ze środowisk subkulturowych. Szerokiej publiczności stał się znany, gdy w roku 2000 uhonorowano go prestiżową Nagrodą Turnera - został nagrodzony jako pierwszy niebrytyjski artysta i fotograf.

W Zachęcie Wolfgang Tillmans prezentuje kompozycję prac stworzoną specjalnie dla sal galerii i ukazującą tematy oraz motywy fotograficzne zajmujące go w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na wystawie znajdą się abstrakcyjne fotografie z serii paper drops i Freischwimmer, jak i wybór najnowszych prac - Weltbilder.

Wystawa będzie prezentowana od 19 listopada 2011 -29 stycznia 2012.

Pokazanych zostanie również pięć prac wideo artysty oraz truth study center tables, czyli instalacje na stołach, które na podobieństwo archiwum dokumentacyjnego łączą fotografie z wycinkami prasowymi, fotokopiami, drukami offsetowymi i ulotkami. Wystawie towarzyszy niemiecko-polski katalog z obszerną częścią ilustracyjną, prezentującą prace artysty oraz z tekstami Isabelle Malz (kurator wystawy), Jacka Dehnela, Hanny Wróblewskiej i samego Wolfganga Tillmansa.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.