Facebook Google+ Twitter

Pierwsza w tym roku trąba powietrzna!

W środę, około godziny 17 trąba powietrzna pojawiła się niedaleko Świecia w woj. kujawsko-pomorskim. Działo się to podczas burzy, której dodatkowo towarzyszyły silne opady deszczu i gradu. 22 osoby straciły dach nad głową.

Zbliżona trasa trąby powietrznej / Fot. AreeckiNajwiększe szkody wichura wyrządziła w Ciemnikach gdzie zerwała dachy z trzech budynków mieszkalnych. Jeden z nich grozi zawaleniem. Nie ma ofiar śmiertelnych ani rannych. Niestety, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał dla woj. kujawsko-pomorskiego nawet ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu.

Podstawa chmury burzowej z której powstało tornado / Fot. Artur GabryszewskiJak mówi dla Wiadomości24.pl Dariusz Wierzbicki z organizacji Polskich Łowców Burz: - Trąba ta miała siłę F1 lub F2, a więc wiatr wiał z prędkością około 120 - 150 km/h. O tej porze roku takie zjawiska są rzeczywiście czymś bardzo rzadkim i niezwykłym.

Najprawdopodobniej tornado tylko na chwilę dotknęło ziemi jednak nie przeszkodziło mu to w wyrządzeniu ogromnych zniszczeń. Jak podaje stacja TVN24: - Wichura łamała drzewa, niszczyła budynki i zrywała linie energetyczne.

Podstawa chmury burzowej z której powstało tornado / Fot. Artur Gabryszewski

Jak powstają tornada?


Najprościej mówiąc tornado powstaje w potężnych chmurach burzowych typu cumulonimbus. Gdy sprzyjają warunki powietrze wewnątrz zaczyna bardzo szybko wirować i przybierać wygląd leja lub kolumny sięgającej od podstawy chmur, do powierzchni wody lub Ziemi. Często takim zjawiskom towarzyszą obfite opady deszczu, gradu i liczne wyładowania atmosferyczne.

Zobacz film nakręcony amatorską kamerą

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ewelina
  • Ewelina
  • 07.09.2011 17:18

Taa... linie mi zerwało i nie miałam prądu kilka dni. To było straszne, co tu sie działo. Przystanki powyrywane i poprzenoszone, drzewa z korzeniami, dachy. I to wszystko na moich oczach. Straszne. O_O

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że to daleko od mojego kochanego Nowego Targu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak zwykle super :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

profi tekst, przeczytałem z zainteresowaniem, plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak to jest w Polsce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szok. To na serio w Polsce?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.