Facebook Google+ Twitter

Pierwsza warszawska historia miłosna

Syreny są bohaterkami baśni i podań narodów całego świata, od Japonii po Europę. Meluzyna, Ondine, Najada, Miéville, Mała Syrenka, Selkie, Rusałka, Kelpie, Wodnica, Sawa to niektóre z imion syrenich postaci.

Kim właściwie jest syrena? Encyklopedia umieszcza ją wśród mitologicznych stworzeń zhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Siren.jpg / Fot. Wikimedia grupy duchów wodnych, zwanych również żywiołakami wody przez Paracelsusa w jego alchemicznych książkach (!) albo wodnymi wróżkami, jak podają podania wywodzące się z folkloru średniowiecznej Europy.

W podaniach i legendach najczęściej związek człowieka i syreny nie kończy się dobrze. W XIV-wiecznej opowieści o Meluzynie, spisanej przez Jeana d'Arras, czarodziejka-syrena ma męża który nie dotrzymuje przyrzeczenia przez co ona rzuca się z okna i zmienia na zawsze piękną postać na skrzydlatego węża.

W tej z rejonów dzisiejszej Irlandii, Ondine zakochuje się w przystojnym rycerzu Sir Lawrence'ie. Poświęca więc nieśmiertelność by z nim być. Niestety mimo złożonych ślubów miłości i wierności wkrótce po urodzeniu dziecka Ondine dowiaduje się o zdradzie męża i rzuca na niego okrutną klątwę.

Mała Syrenka z Andersena traci życie, gdy jej ukochany książę nie potrafi rozpoznać w niemej dziewczynie swojej miłości. Mitologia grecka również nie przedstawia ich w pozytywnym świetle. W starożytnym świecie to potwory mamiące pięknymi głosami na pokuszenie żeglarzy.

Ewenementem więc w folklorystycznej skali staje się nasza legenda o Warsie i Sawie. Jej oficjalnie krążąca po świecie (również wirtualnym) wersja jest dość uboga pozwalam sobie więc przedstawić nieco rozbudowaną wersję.

Możecie powiedzieć, że są dwie wersje opowieści o Warsie i Sawie: jedna o rybaku i syrenie a druga o rybaku i jego żonie, którzy udzielili schronienia księciu Siemomysłowi, zagubionemu podczas polowania. Macie rację. Są. Powiem Wam szczerze, że jak dla mnie to ta sama opowieść toczy się jedynie w dwóch momentach życia naszych bohaterów. Zresztą zobaczcie sami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za informacje i inspiracje. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna legenda, dziękuję za przypomnienie jej. Chyba ostatni raz ją cztałam jeszcze w postawówce...kiedy to było? tak dawno, że można zaponieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O rany , przepraszam . chochlik z Safari znów zjadł literówki. U mnie burza i ciemno jak w nocy, to klawiatury nie widzę. Byka " na pewno " poprawiam i jeszcze raz przepraszam. wróce do Foxa bo podkresla na czerwono byki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

znalzłam kilka historii w literaturze. Proszę wziąć, jeśli ktoś chce opowiedzieć.

Isaaca B. Singera "Spinoza z ulicy Rynkowskiej" Opowiadania warszawskie, miłosne też.

Poza tym znalazłam coś w moich ruppieciach ale jest nawet w internecie a napewno w bibliotece..

August Wilkoński
Ramoty i Ramotki
( to wesołe opowiadanka warszawskie z 1872roku)

"Komedia w 2 Aktach
EMANCYPACJA SABINY
ze stanowiska
ABOLUTNEGO.

Przezabawna dwuaktowa intryg pełna miłosnych. Pod opisem
OSOBY jest miesce : "Rzecz dzieje się w mieszkaniu Państwa Razinoskich i cześcią w mieszkaniu Rublewiczów w Warszawie".
Są tez inne tegoż autora warszawskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.