Facebook Google+ Twitter

Pierwsze "babie lato" Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Z okazji 110. rocznicy przyjazdu Henryka Sienkiewicza do Oblęgorka organizowany jest piknik literacki "W Sienkiewiczowskim Tusculum". Warto przypomnieć okoliczności, jakie zaszły przed wiekiem, gdy autor "Quo vadis" pierwszy raz spędził lato w swej wiejskiej siedzibie.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Henryk Sienkiewicz otrzymał w darze od narodu szesnastopokojowy pałacyk, wybudowany w stylu neogermańsko-wiedeńskim, otoczony jodłami, dębami i bukami na południowym stoku Góry Baraniej w Świętokrzyskim w roku 1900 z okazji jubileuszu pracy pisarskiej. Dom na wsi miał stać się jego letnią rezydencją.

Komitet Jubileuszowy, reprezentowany przez radcę Tadeusza Kowalskiego i księdza Zygmunta Chełmickiego, podpisał akt notarialny dnia 18 lipca 1900 roku. Następnie kupiony od rejenta Mieczysława Halika dwór został przebudowany. Do budynku zwanego Halikówką i domku myśliwskiego Tarłów dobudowano jednopiętrowy pałacyk, zwieńczony wieżyczkami, okrągłą basztą oraz wykutym w kamieniu husarzem, nawiązującym do twórczości pisarza. Nad wejściem głównym umieszczono herb Sienkiewiczów Oszyk.

Po raz pierwszy przybył do Oblęgorka incognito w maju 1901 roku, ale urządzanie domu i przewożenie rzeczy z Warszawy zostało zakończone dopiero w czerwcu 1902 rok. Ostatecznie zatem pierwsze lato spędził Sienkiewicz w swojej nowej siedzibie po dwóch latach od zakupu wiejskiej posiadłości.

Oficjalny przyjazd pisarza do Oblęgorka w 1902 roku stał się doniosłym wydarzeniem, okazją do owacji dla wybitnego twórcy. Mieszkańcy ziemi kieleckiej uroczyście witali
autora „Trylogii” banderiami, łukiem triumfalnym oraz chlebem i solą od dworca w Kielcach poprzez wioski, które przejeżdżał, aż do Oblęgorka.

„Gazeta Kielecka” donosiła o wydarzeniu sprzed ponad wieku: „Na mostach przy Bugaju włościanie witali znakomitego pisarza chlebem i solą, to samo powtórzyło się na granicy parafii Chełmce, w końcu na groblach wsi Oblęgorek, gdzie 50 wiejskich parobczaków na koniach otoczyło pojazd, doprowadziło Sienkiewicza do dworu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zofia B.
  • Zofia B.
  • 30.07.2012 06:40

"Dar narodu" to szczytna inicjatywa. Piękna ta tradycja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrawiam serdecznie w dniu imienin pisarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Z.
  • Anna Z.
  • 14.07.2012 15:09

Tak. Szlachetne porywy ludzi warto wspominać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szlachetne uczynki naszej szlachty polskiej, godne autora "Krzyżaków"! Bo za to dzieło literackie cenię go najbardziej :)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.