Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16370 miejsce

Pierwsze Czuwaj już za nami, czyli Zlot XX-lecia ZHR czas zacząć

Członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zebrali się 3 sierpnia br. na Jubileuszowym Zlocie XX-lecia ZHR w podbydgoskim Koronowie. Na apelu inaugurującym wydarzenie pojawiło się 3 418 osób – reprezentantów 275 drużyn z całej Polski.

Uczestnicy zlotu / Fot. Robert Sawicki- Wykorzystajcie dobrze ten czas radosnego świętowania. Bądźcie aktywni w poznawaniu nowych miejsc i nowych przyjaciół. Miejcie odwagę pokazać nam wszystkim to, co najlepsze w Waszych drużynach, hufcach, chorągwiach. Ochoczo podpatrujcie innych - niech ten tydzień będzie czasem wymiany doświadczeń, nauki, inspiracji i co najważniejsze - Wielkiej Przygody.

Tymi słowami komendant hm. Artur Nowak powitał harcerzy i harcerki z całej Polski, zebranych na apelu inaugurującym zlot. Uczestnicy spotkania przez tydzień mieszkać będą nad Zalewem Koronowskim.

Na miejscu obozowym, które rozciąga się na terenie ponad 3 km, rozbito 700
namiotów - tzw. dziesiątek. Rozpoczęły się już warty, zapłonęło pierwsze ognisko. We wszystkich gniazdach, czyli obozach odpowiadających poszczególnym województwom, zbudowano elementy interesującej pionierki harcerskiej. W Małopolsce podziwiać można podobiznę Królowej Jadwigi, a także Smoka Wawelskiego, na Mazowszu powstała Kolumna Zygmunta III Wazy, w obozie Łodzi - ulica Piotrkowska i plac Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Prawdziwą perełką obozową jest jednak okręt flagowy - 50-metrowej długości i 18-metrowej wysokości żaglowiec o nazwie „ZetHaeR”, który stanął w gnieździe Komendy Zlotu. Jego żagiel jest częścią „Daru Pomorza”, a liny cumownicze pochodzą ze słynnego „Zawiszy Czarnego”. Ten symbol dwudziestoletniej historii organizacji powstał dzięki zaangażowaniu grupy instruktorów i wychowanków ZHR z Pomorza oraz Warmii i Mazur.

Najliczniej, bo przez ponad 500 osób, reprezentowana jest Wielkopolska. Z tego też regionu przyjechała największa ekipa - 15. Poznańska Drużyna Harcerzy Ingonyama im. R. Traugutta, z której na zlot dotarło 40 osób. Razem z polskimi harcerzami świętują zaprzyjaźnieni skauci: 16 przedstawicieli Holandii, 17 z Białorusi, 22 osoby z Litwy i aż 24 gości z Ukrainy.

- To mój pierwszy zlot, ale byłam już na trzech obozach. Chciałam tu przyjechać, bo to na pewno będzie ciekawe przeżycie! I jest to dwudziesta rocznica powstania ZHR-u - nie mogło nas przecież zabraknąć - przyznaje druhna Patrycja Siemońska z 1. Wołczyńskiej Drużyny Harcerek „Iskra”.

W programie zlotu znajdzie się m.in. gra miejska po Toruniu, olimpiada sportowa na stadionie „Zawiszy” w Bydgoszczy, koncert poezji śpiewanej i zespołu reggae, festiwal piosenki i przegląd form teatralnych, a dla chętnych - spływ kajakowy, żeglarski lub rajd rowerowy. Nie zabraknie też jubileuszowego tortu, który pojawi się w otoczeniu widowiskowego pokazu multimedialnego, wykorzystującego światło i dźwięk. Udział w spotkaniu zapowiedział kardynał Józef Glemp, który 9 sierpnia, na zakończenie zlotu, odprawi uroczystą Mszę świętą.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: zlot.zhr.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Za czasów naszych rodziców było rzeczywiście tylko ZHP (ew. OHPL). Jak można wyczytać z artykułu, ZHR istnieje od 20 lat dopiero (albo aż). Myślę, że powinno zostać kilka organizacji harcerskich, bo każda, chociaż ma ten sam cel, jest trochę inna.
A poza tym bardzo dobry tekst. Życzę powodzenia w dalszym pisaniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałam powiedzieć, że ten podział na ZHP i ZHR nie jest taki nowy ;) To już 20 lat - naprawdę sporo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niektórzy chyba jeszcze dalej sięgają pamięcią bo ZHR http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Harcerstwa_Rzeczypospolitej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja należałem do ZHP.Moja mama ma trochę lat i była harcerką i druhną i mi mówiła że od zawsze było ZHP ale nie będe się kłócił

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba musisz dalej sięgnąć pamięcią. Nawet kiedy ja byłam dzieciakiem było i ZHP i ZHR ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez sensu dzielenie na ZHR i ZHP.Odkąd pamiętam to było ZHP i tak powinno zostać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.