Facebook Google+ Twitter

Pierwsze dzieło sztuki autorstwa neandertalczyków

W hiszpańskiej miejscowości Nerja na Costa del Sol znajduje się zespół jaskiń. To właśnie w tym miejscu odkryto sześć malowideł naściennych, na których widnieją foki. Prawdopodobnie namalowali je neandertalczycy.

Wnętrze jaskini w Cueva de Nerja / Fot. Pedroserafin, licencja CC 2.5Naukowcy, na podstawie badań analitycznych w Miami, oszacowali wiek leżącego nieopodal węgla drzewnego. Malowidła oceniono na 43,5-42,3 tys. lat - podaje dailymail.co.uk. Prawdopodobnie są one najstarszymi dziełami sztuki, a mogą także być pierwszymi znanymi, które zostały nakreślone ręką neandertalczyka.

Kompozycja przypomina podwójną helisę, ale naprawdę przedstawia jadane przez mieszkańców jaskini foki - donosi kopalniawiedzy.pl/

Pozostało zbadanie pigmentow użytych do malowania, ale nie jest to możliwe, ze względu na fundusze. Gdyby potwierdziło się, że barwniki, jakie zastosowano do owych dzieł, mają również ok. 43. tys lat, mielibyśmy do czynienia z prawdziwą sensacją. Jak wyjaśnia prof. José Luis Sanchidrián z Uniwersytetu w Kordobie: "wszystkie poprzednie dzieła sztuki przypisywano homo sapiens. Wiele wskazuje na to, że malowidło z Cueva de Nerja jest starsze od naskalnej galerii z jaskini Chauveta we Francji w dolinie Rodanu, której wiek ocenia się na 31 tys. lat".

I rekonstrukcja wyglądu neandertalczyka / Fot. Hermann SchaaffhausenSanchidrián wcale nie wyklucza, że rysunki fok są dziełem homo sapiens, lecz uważa to za o wiele mniej prawdopodobne niż malowanie przez neandertalczyków. Czy współczesny człowiek był już wtedy w południowym rejonie Hiszpanii? Pewnym jest, że neandertalczycy występowali na południu i zachodzie Półwyspu Iberyjskiego jeszcze 37 tys. lat temu.

Na ostateczne wyniki testów pigmentów poczekamy do 2013 r.

Źródło:http://www.newscientist.com/
http://archeowiesci.pl/2012/02/10/czy-najstarsze-malowidla-swiata-moga-byc-dzielem-neandertalczykow-subskrypcja/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.