Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20259 miejsce

Pierwsze europejskie piramidy - prawdziwe czy nie?

Archeolog Semir Osmanagic jest przekonany, iż znalazł w Bośni pierwszą europejską piramidę, która jest nowym cudem świata wywodzącym się z czasów antycznych. Niedawno piramidy odkryto na Ukrainie.

Ale czy rzeczywiście są to struktury stworzone ręką ludzką? Czy Europa ma swoje piramidy? Odpowiedź na te pytania nie jest taka prosta.
mwmedia O odkryciu piramid w Bośni zrobiło się głośno kilka miesięcy temu. Budowle skrywają wnętrza dwóch wzgórz i zlokalizowane są w pobliżu wsi Visoko, około 30 km na północ od Sarajewa. Największej strukturze, zwanej piramidą Słońca, towarzyszy kilka miniejszych budowli. Wszystkie razem, czyli: Piramida Słońca, Księżyca, Smoka, świątynia Ziemi i Miłości, tworzyć mają ogromny kompleks połączony być może siecią tuneli. Te informacje wywołały istną burzę wśród naukowców. Pojawiły się pytania, czy budowle są dziełem człowieka i kto je wybudował oraz co piramidy robią w ogóle w Europie?

To odkrycie zmieni historię

Dla archeologa Semira Osmanagica, który odkrył dziwne struktury we wsi Visoko i bada piramidy od 15 lat, sprawa jest prosta. Według niego autorem budowli jest bezsprzecznie starożytna cywilizacja.

Jakiś czas temu archeolog wraz z grupą naukowców rozpoczął wykopaliska, które wciąż trwają. W ekipie badaczy są również geolodzy. Semir Osmanagic jest przekonany, iż cztery boki piramidy usytuowane są zgodnie z kierunkami świata oraz że przypominają one piramidy w Meksyku. Na zdjęciach satelitarnych tego obszaru widać, iż oba wzgórza, które mają skrywać starożytne piramidy, w porównaniu do całego otoczenia wychładzają się szybciej, co może oznaczać, iż ich wnętrza są puste.

Archeolog twierdzi, że to dzieło człowieka

Niedawno pojawiła się nowa zaskakująca informacja, mówiąca o odkryciu kamiennych bloków, pokrywających wzgórze w środkowej Bośni. Według Semira Osmanagica są one częścią zewnętrznej okładziny piramidy i pierwszą odkrytą jej częścią. Zdaniem archeologa to kluczowy dowód. Wielkie kamienne bloki wyglądają, jak pocięte w kostki i wypolerowane, więc musiały być wykonane przez człowieka.
Archeolog planuje kontynuować badania, które wskazują, że wzgórze ma stoki nachylone pod kątem 45 stopni oraz płaski szczyt. Pod pokładami pyłu odnaleziono wybrukowane wejście do tuneli i wielkie kamienne bloki, które mogą być częścią zewnętrznego pokrycia piramidy. Wykopaliska przeprowadzone zostały przy współpracy górników z pobliskiej kopalni, których wysłano do tunelu, rzekomo łączącego trzy wzgórza w kształcie piramidy. Po nich weszli tam archeolodzy, geolodzy i inni eksperci, którzy wychodząc z tunelu orzekli, że jest on bezsprzecznie dziełem człowieka. Praca będzie kontynuowana jeszcze przez około 6 miesięcy.

Profesor neguje

Egipski geolog Dr Aly Abd Barakat i specjalista od piramid z Egyptian Mineral Resource Authority potwierdził, iż budowle z Bośni są niezaprzeczalnie dziełem człowieka. Naukowiec osobiście zbadał miejsca w rejonie tajemniczego wzgórza, w którego wnętrzu znajdować się ma piramida Słońca. Zdaniem naukowca, budowla składa się z bloków o wielkości 4m x 1,5m, które zostały przywiezione z zupełnie innego miejsca. Miały być połączone antycznym rodzajem betonu, podobnie jak bloki w egipskich piramidach. I wszystko byłoby pięknie, gdyby do akcji nie wkroczyli brytyjscy naukowcy z European Association of Archaeologists i całkowicie nie zanegowali wszystkiego, co mówił Dr Aly Abd Barakat i inni egipscy naukowcy. Miejscowość Visoko odwiedził przewodniczący tej organizacji, profesor Anthony Harding. Stwierdził, iż według niego wzgórze uważane za piramidę Słońca powstało w sposób naturalny. Jest to po prostu nietypowa formacja natury. – Żadna piramida nigdy nie została odkryta w Europie i nie ma żadnych historycznych podstaw, aby twierdzić, że jakiekolwiek mogły powstać - mówi profesor.

Czy jest to więc tylko naturalna formacja?

Dlaczego opinie naukowców są tak sprzeczne? Badania w Bośni wciąż trwają, być może więc wkrótce się dowiemy, czym tak naprawdę są te tajemnicze struktury.
I na zakończenie ciekawostka!
Otóż 11 sierpnia serwis internetowy "pravda.ru" podał informację o rzekomym odnalezieniu piramidalnych struktur na Ukrainie! Budowle mają liczyć 5000 lat, zaś ich twórcami była wysoce zaawansowana cywilizacja, jaka żyła na terytorium dzisiejszej Ukrainy. Powstrzymam się od komentowania tej informacji.

Czy zatem w końcu pewne tajemnice zaczynają wychodzić na światło dzienne? A może to tylko moda na piramidy, przecież takie budowle natychmiast podniosłyby atrakcyjność danego regionu i stałyby się istnym magnesem dla turystów i ich pieniędzy. Sądzę, iż w tej sytuacji w grę wchodzić mogą oba te czynniki. Obawiam się jednak, czy zbytnia sensacja i komercjalizacja nie spowoduje zafałszowania rzeczywistości i oddali nas od poznania prawdy.
Mam nadzieje, że tak się nie stanie.

Marcin Mizera
www.npn.ehost.pl

Źródło: www.hotnes.pl http://english.pravda.ru

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

KOREKTA: [tagi} erchEologia [tekst] oraz że przypominają, OsmanagiCA, wyglądają jak, ...wypolerowane, więc..., naukowca budowla, ...betonu, podobnie jak..., ...Harding, i stwierdził..., mają liczyć 5000 lat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.