Facebook Google+ Twitter

Pierwsze mieszkanie - jak znaleźć

Sierpień jest najlepszym miesiącem do rozpoczęcia poszukiwań nowego mieszkania. Ulotki z ofertami pokoi do wynajęcia zapełniają wszystkie możliwe miejsca: tablice ogłoszeniowe, ściany budynków czy przystanki tramwajowe.

Osiedle w Krakowie / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pradnik_Czerwony-Krakow_2006-05-13.jpgMetody szukania nowego lokum są różne. Dla nielubiących wychodzić z domu - portale internetowe jak www.gumtree.pl czy www.gratka.pl. Rozwiązaniem jest też przeglądanie ogłoszeń w gazetach codziennych. Jednak w takim przypadku rzadko dodzwonimy się bezpośrednio do właściciela. Najczęściej podawane numery telefonów są kontaktami do pośredników, przez co cena najmu znacznie wzrasta.

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają studenckie agencje pośredniczące jak krakowskie "Student Center" czy " Indeks". W obu przypadkach klient podpisuje z agencją umowę, dzięki której ma prawo skorzystać z jej trzydziestu ofert tzn. zobaczyć w ciągu miesiąca trzydzieści mieszkań do wynajęcia. Koszt umowy to 120 zł.
- Rok temu skorzystałam z oferty "Student Center". Zaczynałam wtedy studia w Krakowie i nie mogłam znaleźć pokoju. W tym roku nowe mieszkanie udało mi się wynająć bez niczyjej pomocy - cieszy się Aneta Klacza.

Paradoksalnie o wiele mniej znane są miejsca, w których można bezpłatnie przeglądać oferty mieszkań. Za darmo swoje oferty udostępnia Studenckie Biuro Kwater (główny budynek Uniwersytetu Rolniczego przy Alei Mickiewicza), Biuro Pośrednictwa Pracy i Kwater Studenckich "Bratniak" oraz kawiarnie "Stuba u św. Jana", które prowadzi Bratnia Pomoc Akademicka przy ulicy św. Anny 11/12.

Stancja (pokój z właścicielem), mieszkanie studenckie (ze znajomymi) czy tzw. miejsce w pokoju. Co wybrać?
- To zależy od naszego charakteru, ale też (a może przede wszystkim) od naszych możliwości finansowych. Zdecydowanie najmniej kosztuje stancja. Wady tej sytuacji są oczywiste, zalety -niski czynsz i osobny pokój. Od trzech lat mieszkam z właścicielką. Jestem zadowolona, choć osobie prowadzącej bujne życie towarzyskie zdecydowanie odradzam tą formę wynajmu - podkreśla Edyta Żyrek.

Najbardziej ryzykowne jest szukanie tzw. miejsca w pokoju.
- Okazało się, że w pokoju jest tylko jedno łóżko, które musiałabym, dzielić z kompletnie nieznaną dziewczyną. Od razu wyszłam - wspomina Magda, studentka Uniwersytetu Pedagogicznego.

Jak więc znaleźć mieszkanie, z którego będziemy zadowoleni? Idealnego rozwiązania nie ma. Obojętnie jaką metodę w swych poszukiwaniach zastosujemy, wybór pierwszego mieszkania to nadal w dużym stopniu kwestia szczęścia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.