Facebook Google+ Twitter

Pierwsze polskie e-wybory już jutro!

W 20. rocznicę pierwszych wolnych wyborów, 4 czerwca 2009, odbędzie się test polskiego systemu do e-głosowania. Uczestnicy głosowania w serwisie www.e-glosowanie.org wybiorą najważniejszy cel dla Polski na kolejne 20 lat niepodległości.

 / Fot. Adweb- Dysponujemy prototypem systemu, co oznacza, że nie potrzeba już zmian koncepcyjnych, a jedynie zmiany skali działania - mówił w kwietniu w Warszawie, podczas spotkania otwierającego projekt, Pan Profesor Mirosław Kutyłowski z Politechniki Wrocławskiej, szef zespołu eksperckiego przygotowującego system umożliwiający e-wybory w Polsce.

Jutrzejszy test to nie tylko sprawdzenie technologii, ale również próba odpowiedzi na pytanie o przyszłość Polski w perspektywie wykraczającej ponad bieżący spór polityczny. Cele, na które będzie można oddawać głosy określone zostały w trakcie dwutygodniowej debaty na łamach dziennika "Metro" oraz przez użytkowników serwisu www.e-glosowanie.org, przygotowanego we współpracy z Grupą Adweb. Ostateczna lista pięciu celów została wyznaczona przez Okrągły Stół, który w ubiegły weekend zebrał przedstawicieli świata nauki, mediów, organizacji pozarządowych oraz pracodawców i związki zawodowe.

 / Fot. e-glosowanie.plWybór Okrągłego Stołu - jutro wybierzemy jeden z tych celów:
- Reforma systemu edukacji - nauczenie zasad współpracy, kształtowanie postaw otwartości i zaufania oraz nowoczesne metody kształcenia,
- Stworzenie silnych centrów naukowo-innowacyjnych,
- Realna demokracja, wolny rynek, Polska państwem prawa, mechanizmy gwarantujące ochronę praw człowieka i obywatela,
- Rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniczej i energetycznej,
- Polityka prorodzinna - zachęty dla pracodawców, by zatrudniali kobiety, powszechnych dostęp do żłobków i przedszkoli, brak konieczności wyboru - sukces zawodowy czy dziecko; prorodzinny system podatkowy.

Czy jutrzejsze testowe e-wybory otwierają drogę do wprowadzenia ich w prawdziwym głosowaniu?
- Przed nami jeszcze dużo pracy i wyzwań, ale z całą pewnością jest to krok we właściwym kierunku - mówi Rafał Flis, koordynator projektu.

E-wybory będą trwały jutro od godz. 6 do 18. Już około godz. 18.30 poznamy ich wyniki. Rejestracja do e-głosowania będzie możliwa do jutra do godz. 14 pod adresem e-glosowanie.org.

"E-Głosowanie w Polsce" to projekt organizowany przez stowarzyszenie Polska Młodych we współpracy z dziennikiem "Metro", Grupą Adweb, Fundacją Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz portalem Nasza-Klasa. Celem projektu jest wprowadzenie głosowania przez internet w polskich wyborach powszechnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.06.2009 19:10

http://www.e-glosowanie.org/ do rejestracji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eh wyprzedziłaś mnie z artykułem. Oczywiście 5 daję za szybkość;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.