Facebook Google+ Twitter

Pierwsze protezy sterowane myślami trafiły do Lesa Baugh'a. Przełom w protetyce?

To, co parę lat temu było tylko marzeniem, dziś staje się rzeczywistością. Les Baugh, który 40 lat temu w wyniku porażenia prądem stracił obie ręce jest pierwszym pacjentem, który steruje dwoma bionicznymi ramionami.

 / Fot. youtube/screenPrzygotowania do połączenia pacjenta z protezami trwały od czerwca 2014 roku. Mężczyzna poddał się operacji podczas której lekarze ponownie połączyli nerwy, które kiedyś kontrolowały ramiona, ręce, mięśnie. Kolejnym krokiem była nauka posługiwania się protezami.

Bioniczne ramiona poruszane są za pomocą umysłu. Wszystko odbyło się w środowisku wirtualnej rzeczywistości, za pomocą połączenia mózgu z komputerem. Do ciała pacjenta przymocowano sensory, które pomagają przekazywać impuls do bionicznych ramion - informuje tvp.info.

Zobacz też: Na rok w kosmos - Kelly i Kornijenko przygotowują się do misji

Mężczyzna bardzo szybko nauczył się podstawowych czynności: przenosi lekkie przedmioty takie jak np. kubek z jednego miejsca do drugiego.

Jak przekonują naukowcy, największe postępy w tej dziedzinie mają nastąpić już w przeciągu 5-10 lat. Bioniczne ramiona zostały opracowane przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Kolorado. Ich koszt to 6 milionów dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.