Facebook Google+ Twitter

Pierwsze ustalenia komisji ws. tragedii w kopalni Wujek-Śląsk

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-25 07:44

W kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej prawdopodobnie doszło do zapalenia się metanu, a następnie jego wybuchu - wynika z pierwszych obserwacji miejsca tragedii.

Dwie ekipy specjalistów Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach do 3:00 w nocy przeprowadzały wizję lokalną ściany i chodników.

Na dole widać działanie ognia i fali uderzeniowej. Płomień objął całą ścianę o długości około 240 metrów, wyrobiska przyścianowe i został zatrzymany przez tamy wentylacyjne, których stalowe drzwi zostały wypchnięte - poinformował Jerzy Kolasa, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Czujniki metanu w ścianie były we właściwych miejscach, prawidłowo zabudowane. Spekulacje, że znajdowały się w lutniach, czyli przewodach wentylacyjnych, są nieprawdziwe - podkreślał po wyjechaniu na powierzchnię Kolasa.

Ustalanie dokładnych okoliczności wypadku w kopalni Wujek-Śląsk potrwa wiele tygodni. Jednak fakt, że udało się przeprowadzić pierwszą wizję niecały tydzień od tragedii daje przewagę czasową kilku, kilkunastu miesięcy - podkreślił dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. Dla porównania w kopalni Halemba na wizję lokalną pod ziemią czekano pół roku.

Po 7:00 rano pod ziemię zjadą ekipy górników energomechaników, którzy sprawdzą sprzęt techniczny w rejonie wypadku i częściowo wywiozą go na powierzchnię. W południe ponad 1000 metrów pod ziemię zjadą ponownie członkowie specjalnej komisji powołanej przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.