Pierwsze zwycięstwo Lotosu Gdynia w Eurolidze kobiet

Koszykarki Lotosu Gdynia odniosły pierwsze zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach Euroligi. Gdynianki po ośmiu kolejkach z bilansem siedmiu porażek i jednego zwycięstwa zajmują ostatnie miejsce w grupie C.

Piłkę w kierunku kosza posyła La Tanya White z Lotosu Gdynia ponad Sandrine Grudą z USVO Olympic Vallenciennes. Fot. PAP/Stefan Kraszewski Lotos Gdynia dopiero w 5. minucie zdołał odskoczyć rywalkom na 14:8. Dobrze punktowała Ewelina Kobry i Amerykanka Tamika Whitemore. Końcówka kwarty należała jednak do drużyny przyjezdnej, lecz ostatecznie Lotos wygrał kwartę 21:18.

W 14. minucie spotkania ekipa Olympic Valenciennes wyszła na prowadzenie, które regularnie powiększała. Na 60 sekund przed końcem pierwszej połowy Olympic prowadził nawet 32:37. Celne rzuty wolne Whitmore i Kobry spowodowały, iż Lotos odrobił straty i do szatni schodził tylko z jednopunktową stratą 36:37. Po 20 minutach gry najwięcej punktów w zespole z Gdyni miały Whitemore (12) i Kobry (8).

W kolejnej odsłonie gry, gdynianki potrzebowały zaledwie minutę, aby wyprzedzić rywalki i prowadzić 40:37. Bardzo dobry okres gry miała Paulina Pawlak, która zaliczyła na swoim koncie 11 punktów. W przeciągu całej trzeciej kwarty obie ekipy zamieniały się kilkakrotnie prowadzeniem, lecz ostatecznie po 30 minutach gry lepsze były koszykarki Olympic Valenciennes 49:50.

Szarżująca z piłką Paulina Pawlak z Lotosu Gdynia mija blokującą Elodie Godun z USVO Olympic Vallenciennes. Fot. PAP/Stefan KraszewskiPodobny przebieg jak poprzednia kwarta miało ostatnie 10 minut gry. Losy spotkania rozstrzygnęły się w ostatniej sekundzie meczu. Kiedy Lotos przegrywał jednym punktem z 7 metrów trafiła White, zapewniając gospodyniom zwycięstwo 70:68.

Było to pierwsze zwycięstwo Lotosu Gdynia w tegorocznych rozgrywkach Eurolig kobiet. Gdynianki po ośmiu kolejkach z bilansem siedmiu porażek i jednego zwycięstwa zajmują ostatnie miejsce w grupie C. W meczu obu drużyn doszło do niecodziennej sytuacji. Koszykarki Olympic Valenciennes zagrały w strojach gdynianek, gdyż ich sprzęt zaginą podczas podróży.

Lotos Gdynia - USVO Olympic Valenciennes 70:68
(21:18, 15:19, 13:13, 21:18)

Lotos: Tamika Whitmore 21, Ewelina Kobryn 15, Paulina Pawlak 13, La Tanya White 12, Magdalena Leciejewska 4, Merike Anderson 3, Irina Riuchina 2; US Olympic: Sandrine Gruda 18, Elodie Godin 14, Emmanuelle Hermouet 9, Kristi Harrower 8, Vedrana Grgin Fonseca 6, Emilie Gomis 6, Krissy Bade 4, Slobodanka Tuvic 3.