Facebook Google+ Twitter

Pierwszy człowiek wyleczony z AIDS

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-14 07:50

Lekarze z berlińskiej kliniki Akademii Medycznej Charité przecierali oczy ze zdumienia, oglądając wyniki badań 40-letniego Amerykanina.

Mężczyzna od przeszło 20 lat noszący w swoim organizmie wirusa HIV był zdrowy. Po zabójczym wirusie nie było ani śladu. Wydarzenia te miały miejsce dwa lata temu. Jednak naukowcy dopiero wczoraj poinformowali o tym świat. W tajemnicy zachowali tożsamość owego cudownie wyleczonego, dziś 42-letniego pacjenta. Wiadomo jedynie, że mieszkający w Niemczech Amerykanin cierpiał także na białaczkę. Szansę na wyleczenie tej choroby dawał mu tylko przeszczep szpiku kostnego. Zabieg udał się całkowicie. A szpik, jaki otrzymał, pochodził od dawcy, który miał wrodzoną odporność na wirusa HIV.

- Celowo szukaliśmy dawcy z mutacją genetyczną, która pomogłaby w walce z AIDS - mówili lekarze Gero Hutter i Thomas Schneider z berlińskiej Akademii Medycznej Charité. - Mutacja sprawia, że w organizmie takiego człowieka brakuje tzw. koreceptorów. To miejsca, przez które wirus HIV wnika do komórek - tłumaczyli uczeni. Tego typu mutację genetyczną ma ok. 3 proc. mieszkańców Europy. Właśnie od jednego z nich Amerykanin otrzymał szpik kostny.

- Po żmudnych poszukiwaniach znaleźliśmy odpowiedniego dawcę z tą mutacją. Od przeszczepu minęło już 20 miesięcy. U pacjenta wciąż nie wykryto obecności wirusa HIV - mówili wczoraj lekarze z berlińskiej kliniki. Ci sami specjaliści studzą jednak hurraoptymistyczne nastroje. Mówią, że jest jeszcze za wcześnie na otwieranie szampana. Choć przeprowadzili już wiele innych testów, to nie wykluczają, że wirus wciąż znajduje się w organizmie Amerykanina. Tyle tylko że gdzieś się ukrył i czeka na dogodny moment, by znów zaatakować.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ala
  • Ala
  • 12.07.2012 17:09

to CUDOWNE wiadomości !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :) :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.