Facebook Google+ Twitter

Pierwszy dzień konklawe - wieści z Watykanu

Dziś pierwszy dzień konklawe. Po przeprowadzce do rezydencji Świętej Marty w Watykanie, o godzinie 10.00, kardynałowie uczestniczyli w uroczystej mszy świętej. Po południu procesja, przysięga, a o 19.00 pierwszy dym. Biały czy czarny?

Pierwszy dzień Konklawe - wieści z Watykanu / Fot. Print ScreenDziś pierwszy dzień konklawe. Po przeprowadzce do rezydencji Świętej Marty w Watykanie, o godzinie 10.00, kardynałowie uczestniczyli we mszy św. "pro eligendo Pontifice" celebrowanej przez dziekana Świętego Kolegium Kardynalskiego, Angelo Sodano.

Następnie, zgodnie z wcześniejszym planem, rozpoczną się obrzędy popołudniowe. O 16.30 kardynałowie-elektorzy przejdą w procesji z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie kwadrans później złożą przysięgę. Chwilę później Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wypowie ściśle związaną z tajnością głosowań łacińską formułę "extra omnes", a drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte.

O godzinie 9.30 kardynałowie, pod przewodnictwem kardynała Angelo Sodano, przeszli procesją do Bazyliki św. Piotra, gdzie o godzinie 10.09 rozpoczęła się msza "pro eligendo Papa". Msza, poza kardynałami, którzy wezmą udział w konklawe, wypełniona była po brzegi duchowieństwem. W górnej części ołtarza zasiedli kardynałowie, biskupi i arcybiskupi, w pozostałych zaś nawach kapłani, diakoni, zakonnicy, zakonnice i licznie przybyli wierni.

Modlitwy odmawiane były w wielu językach, m.in. w języku francuskim, suahili, portugalskim, malajalam i niemieckim. Choć msza odprawiana była po łacinie, to w niektórych jej częściach słychać było też inne języki - angielski, włoski czy hiszpański, a ewangelia nie została "śpiewana", lecz odczytana po łacinie.

O godzinie 10.31 rozpoczęła się homilia, w czasie której kardynał Angelo Sodano podkreślił i ponowił wdzięczność i cześć oddawaną ukochanemu Benedyktowi XVI. Kardynał podkreślił także, że obecna chwila jest "ważną godziną w historii Kościoła".

W trakcie uroczystości padły też ważne słowa mówiące o tym, że modlitwa jest nie tylko dla Kościoła, który ma przechowywać ją w prawdzie, świętości, jedności i pokoju, dla kardynałów "wezwanych do wybrania Biskupa Rzymskiego", ale i dla wszystkich ludzi na ziemi, a także dla rodziny Bożej.

Tuż przed godziną 11.30 rozpoczęła się konsekracja. Do ołtarza, wraz z kardynałem Angelo, przeszli czterej inni kardynałowie. Jako pierwszy przemawiał proto-diakon Jean Godfried Danneels-Louis Tauran. Komunii podczas mszy udzielało 110 księży. O godzinie 11:50 msza zakończyła się. Kardynałowie opuścili Bazylikę św. Piotra w procesji, która liczyła 180 osób.

Mimo deszczu, na placu Świętego Piotra od rana zbierają się wierni, którzy po południu pragną obserwować przejście procesji złożonej ze 115 kardynałów-elektorów z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej. Na placu umieszczono cztery gigantyczne ekrany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (38):

Sortuj komentarze:

Już Duch Święty im pomógł i papież wybrany ! Najpierw dom wiernych wyjdzie protodiakon ogłosić imię papieża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, Piusa Piusa XI wybrali dopiero przy 14 głosowaniu!!! Wszystko przed nami:) Szczegóły tutaj link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewa, żeby nie było, żem rasistka, od razu powinnam napisać, że jestem jak najbardziej ZA!!!!Od początku mu kibicuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beata, jak za białym dymem stanie czarny papież, to nie będzie już taki czarny. Nieco zbieleje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Beata Rudnicka
Bedzie po konklawe i dalej tez chyba jasne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co bedzie jak za białym dymem stanie czarny papież?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ktos chce krytykowac kabaret Limo ? Szanowni Panowie, wypada mowic na temat... Bedziecie sie klocic po konklawe, prosze, z szacunku do innych...
Dziekuje pani Ewie za opowiesc, zaraz po "watku o toplessie"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Bartłomiej Bąk -Nie dziwię się p. Andrzejowi, gdyż szanowny Pan Kaczyński tak dba o swój PIAR, że nie da się tego pominąc. Osobiście zgadzam się z p. Andrzejem, że "techniczny" byłby kandydatem idealnym :)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, gdzie tylko się da to wrzuca Pan coś o Kaczyńskim. Nawet w materiale o konklawe. Widać, że ciągle Pan o nim myśli. Wiosna blisko...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam na kolejne wieści z Watykanu link :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.