Facebook Google+ Twitter

Pierwszy koncert Jazztopadu: Enrico Rava we Wrocławiu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-11-03 21:57

Właśnie odbył się pierwszy koncert Jazztopadu. W Filharmonii Wrocławskiej zagrał na trąbce Enrico Rava - przez wielu najpoważniejszych znawców muzyki uważany za na najlepszego trębacza Starego Kontynentu.

Enrico Rava. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. / Fot. Gabriele BertolucciChoć Włoch Enrico Rava - z siwymi włosami i w białej rozpiętej koszuli na tle czarnej reszty wyglądał jak celtycki druid, jak kapłan celtycki z Galii, w rzeczywistości jest mistrzem i mędrcem z dziedziny muzyki.

Enrico Rava zagrał w kwintecie z puzonistą Gianlucą Petrellą, pianistą Giovannim Guidi, perkusistą Fabrizio Sferre, kontrabasistą Gabrielle Evangelistą i od początku grał w sposób absolutnie mistrzowski. Najwyższą klasę Enrico Ravii słychać było w każdej minucie koncertu.

W każdym punkcie kompozycji każdego z utworów uzyskiwał najdokładniej to co zamierzał.Enrico Ravia grał spokojny jazz (o jego muzyce z albumów dla ECM mówi się, że jest ona "o jeden stopień powyżej ciszy") a mimo to, kiedy tylko przyspieszał, czuło się przemożną chęć powstania i słuchania na stojąco; jakby dusza chciała postawić ciało.

Póżniej już we wszystkich fragmentach kompozycji czuło się jakby dusza szybowała nam z półtora metra pod sufitem Filharmonii - ta muzyka była celowo bardzo spokojna i łagodna, ale płynęla z niej tak wznosząca bardzo silna bardzo dobra energia. Enrico Ravię z jego kwintetem trzeba naprawdę samemu usłyszeć.

Puzonista Gianluca Petrella, uważany za jednego z najlepszych puzonistów jazzowych - co naprawdę było słychać - przez cały koncert grał równie mistrzowsko, ale był to też doskonały występ pianisty Giovanniego Guiddi oraz perkusisty i konntrabasisty z kwintetu.

W niedzielę na JAZZTOPADZIE zagra swoją premierową kompozycję na zamówienie tegorocznego Festiwalu francuski pianista i kompozytor - bardzo utalentowany innowator fortepianu Benoit Delbecq z kwartetem Lutosławski, za tydzień odbędzie się tzw. Weekend Koreański-utalentowanych i znanych w Korei i w Azji muzyków z Korei Południowej.

Znajdź nas na Google+
(Władysław Koprowski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.