Facebook Google+ Twitter

Pierwszy kraj NATO opuszcza Afganistan

Holandia stała się pierwszym krajem Paktu Północnoatlantyckiego, które zdecydowało się wycofać wojska z Afganistanu. 1900 holenderskich żołnierzy oficjalnie zakończyło dziś czteroletnią misję bojową w tym kraju.

Holenderscy żołnierze w czasie patrolu w Afganistanie. / Fot. John Collins, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dutch_patrol_Afghanistan_August_2008.jpgWycofanie holenderskiego kontyngentu z pogrążonego w chaosie Afganistanu zbiegło się w czasie z bardzo złymi wiadomościami z frontu walki z terroryzmem, które przez ostatni miesiąc obiegały świat.

Czerwiec był dla sił koalicji antyterrorystycznej jednym z najczarniejszych miesięcy afgańskiej wojny, lipiec natomiast stał się najbardziej dotkliwym okresem dla wojsk amerykańskich, które straciły łącznie 66 żołnierzy.

Holandia, od początku swojej misji w Afganistanie, która rozpoczęła się w 2006 roku, straciła w sumie 24 żołnierzy. Większość holenderskich sił stacjonowało w jednej z centralnych afgańskich prowincji Uruzgan.

Misja w Afganistanie była bardzo niepopularna w Holandii. Brak zgody poszczególnych członków NATO w kwestii ostatecznej daty zakończenia misji afgańskiej była jednym z powodów upadku rządku premiera Jana Petera Balkenedego, którego Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna poniosła porażkę w czerwcowych wyborach.

Holenderscy żołnierze w czasie misji w Afganistanie zaskarbili sobie serca miejscowej ludności. Często przemieszczali się rowerami, a nierzadko nie nosili nawet hełmów i kamizelek kuloodpornych.

Wycofanie się Holandii z udziału w afgańskiej misji nie będzie miało większego znaczenia dla działań koalicji. Holenderskich żołnierzy zastąpią Amerykanie, Australijczycy, Słowacy i Singapurczycy. Rzecznik prasowy NATO gen. Josef Blotz, cytowany przez agencję Associated Press powiedział, że wycofanie Holendrów ma bardzo małe znaczenie i nie oznacza wcale osłabienia koalicji antyterrorystycznej.

Następnym państwem, które wycofa swoich żołnierzy w 2011 roku będzie Kanada. Także w Polsce toczy się na ten temat dyskusja. Prezydent elekt Bronisław Komorowski zapowiedział, że polski kontyngent opuści Afganistan do 2012 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

mgery
  • mgery
  • 23.01.2011 17:31

powinniśmy być drugim państwem po holendrach który wycofa swoje jednostki i to szybko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wycofanie wojsk holenderskich będzie miało ogromne znaczenie, większość państw uczestniczących w tym konflikcie, rozważa możliwość wycofania swoich wojsk. Najwięcej stracą Amerykanie, bo żebrząc o międzynarodowe wsparcie dla swoich misji (nie tylko tam), będą musieli iść na ustępstwa, znosić wizy, udzielać pomocy. Irak podbudował ich morale, bo pokonali przeciwnika błyskawicznie. Afganistan pokazał światu, że potęga USA nie jest tak wielka, jak się to im wydaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.kciuk.pl/Co-bedzie-jak-zostawimy-Afganistan-Talibom-a20889

Szok. Ja nie wiem czy to są ludzie. To są zwierzęta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.