Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy kraj NATO opuszcza Afganistan

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Holenderscy żołnierze w czasie patrolu w Afganistanie.
Holenderscy żołnierze w czasie patrolu w Afganistanie. John Collins, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dutch_patrol_Afghanistan_August_2008.jpg
Holandia stała się pierwszym krajem Paktu Północnoatlantyckiego, które zdecydowało się wycofać wojska z Afganistanu. 1900 holenderskich żołnierzy oficjalnie zakończyło dziś czteroletnią misję bojową w tym kraju.

Wycofanie holenderskiego kontyngentu z pogrążonego w chaosie Afganistanu zbiegło się w czasie z bardzo złymi wiadomościami z frontu walki z terroryzmem, które przez ostatni miesiąc obiegały świat.

Czerwiec był dla sił koalicji antyterrorystycznej jednym z najczarniejszych miesięcy afgańskiej wojny, lipiec natomiast stał się najbardziej dotkliwym okresem dla wojsk amerykańskich, które straciły łącznie 66 żołnierzy.

Holandia, od początku swojej misji w Afganistanie, która rozpoczęła się w 2006 roku, straciła w sumie 24 żołnierzy. Większość holenderskich sił stacjonowało w jednej z centralnych afgańskich prowincji Uruzgan.

Misja w Afganistanie była bardzo niepopularna w Holandii. Brak zgody poszczególnych członków NATO w kwestii ostatecznej daty zakończenia misji afgańskiej była jednym z powodów upadku rządku premiera Jana Petera Balkenedego, którego Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna poniosła porażkę w czerwcowych wyborach.

Holenderscy żołnierze w czasie misji w Afganistanie zaskarbili sobie serca miejscowej ludności. Często przemieszczali się rowerami, a nierzadko nie nosili nawet hełmów i kamizelek kuloodpornych.

Wycofanie się Holandii z udziału w afgańskiej misji nie będzie miało większego znaczenia dla działań koalicji. Holenderskich żołnierzy zastąpią Amerykanie, Australijczycy, Słowacy i Singapurczycy. Rzecznik prasowy NATO gen. Josef Blotz, cytowany przez agencję Associated Press powiedział, że wycofanie Holendrów ma bardzo małe znaczenie i nie oznacza wcale osłabienia koalicji antyterrorystycznej.

Następnym państwem, które wycofa swoich żołnierzy w 2011 roku będzie Kanada. Także w Polsce toczy się na ten temat dyskusja. Prezydent elekt Bronisław Komorowski zapowiedział, że polski kontyngent opuści Afganistan do 2012 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto