Facebook Google+ Twitter

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi dobiegł końca

Od 16 do 18 października w warszawskim kinie Muranów odbywał się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi. Celem festiwalu było zauważenie istotnego problemu jakim stał się handel ludźmi. Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

 / Fot. LogoZakończył się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmów
o Handlu Ludźmi. Odbywał się on przez dwa dni, od 16 do 18 października w kinie Muranów.

Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi, poprzez projekcję filmów o tej tematyce miał uwrażliwić odbiorców na problem, a także wspierać walkę
z przestępczością
na tym tle. Niektórzy ludzie wciąż nie zdają sobie sprawy, że taki problem w ogóle istnieje, wydaje im się on abstrakcyjny, dlatego warto ich uświadamiać.

W trakcie trzydniowego festiwalu można było obejrzeć 23 odsłony filmów fabularnych i dokumentalnych, w których bohaterowie padli ofiarą handlu ludźmi. Były to m.in.: "Chiny w kolorze Blue", "Czekolada - gorzka prawda", "Loverboy", "Maria łaski pełna", "Niewidoczni", "Niewolnica", "Przeznaczone do burdelu". Poza tym odbyły się spotkania z twórcami, targi informacyjne i panele dyskusyjne.

"Staraliśmy się, aby filmy, które wybraliśmy oraz towarzyszące im spotkania, wydarzenia specjalne i targi informacyjne, nie tylko pokazywały ten problem,
ale także próbowały tłumaczyć mechanizmy jego działania. Aby widzowie mogli dzięki nim nie tylko zetknąć się z handlem ludźmi, ale również go zrozumieć
i pojąć, jak bardzo ten proceder jest nieludzki i okrutny. A to z kolei, mamy nadzieję, wzmocni mobilizację społeczną przeciwko temu procederowi" - piszą na oficjalnej stronie festiwalu Joanna Garnier, Dyrektor Festiwalu i Irena Dawid Olczyk, Dyrektor Programowa Festiwalu.

Elementem festiwalu jest konkurs, w którym jury wytypuje zwycięzcę - film najlepiej ukazujący zjawisko handlem ludźmi, opowiadając się po stronie godności ofiary. Nagrodę, w postaci 10 tys. zł., laureatowi wręczy Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, a w jury zasiądą m.in. Jolanta Kwaśniewska i ks. Arkadiusz Nowak.

Przegląd dzieł filmowych zorganizowano akurat teraz, ponieważ 18 października, w tym roku już po raz szósty, obchodzimy Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Z tej okazji w niedzielę, 21 października w mokotowskiej restauracji Absurd odbędzie się koncert zatytułowany "Kobieta jest...". Pieniądze zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone na fundację, która od wielu lat walczy o prawo do wolności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.