Facebook Google+ Twitter

Pierwszy międzypaństwowy mecz Polacy rozegrali 90 lat temu

18 grudnia 1921r. reprezentacja Polski w piłce nożnej, zadebiutowała w rozgrywkach międzynarodowych, grając z Węgrami. Renomowani przeciwnicy nie dali za wygraną i premierowy mecz naszej kadry, zakończył się porażką 0:1.

Logo PZPN / Fot. Materiały prasowePolska nie należała jeszcze w owym czasie do FIFA, co nie sprzyjało w znalezieniu chętnego do sprawdzenia umiejętności nowicjusza na międzynarodowej piłkarskiej arenie. Oficjalny mecz międzypaństwowy z udziałem polskiej reprezentacji, nie mógł też być rozegrany zbyt daleko od terytorium naszego kraju, z uwagi na ówczesne problemy finansowe.

Ostatecznie los i czynnik ludzki sprawił, iż Polacy spotkali się z Węgrami. Wspomniane kłopoty finansowe dotknęły piłkarzy już w drodze na mecz. Musieli podróżować zdefektowaną koleją w wagonach trzeciej klasy.

Na uwagę zasługuje postać trenera "biało-czerwonych", którym był Węgier, Imre Pozsonyi. Trzon wyjściowej jedenastki stanowili gracze Cracovii, którzy byli wtedy mistrzami kraju. Skład (według strony PZPN):

Stanisław Mielech, Józef Kałuża, Wacław Kuchar, Artur Marczewski, Jan Loth, Marian Einbachter, Leon Sperling, Zdzisław Styczeń, Stanisław Cikowski, Tadeusz Synowiec, Ludwik Gintel.

Budapeszt "nie zaoferował" piłkarzom korzystnych warunków atmosferycznych. Węgry były drużyną, z którą piłkarski świat się liczył, więc nie był to mecz z "egzotycznym" reprezentantem. Jedyną bramkę zdobył dla gospodarzy Szabo (18 minuta).

Od tamtego czasu, reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegrała 747 spotkań

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.