Facebook Google+ Twitter

Pierwszy ordynariusz łowicki kończy dziś 80 lat

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-21 22:06

Biskup Alojzy Orszulik, pierwszy ordynariusz łowicki, kończy dziś 80 lat. Na uroczystości do Łowicza przybyło z tej okazji wielu biskupów, na czele z prymasem Józefem Glempem.

Zasługi jubilata w budowaniu diecezji łowickieji i w procesie tworzenia demokratycznej Polski podkreślił biskup-nominat warszawsko-praski, abp Henryk Hoser. Podobnie jak bp Orszulik jest on pallotynem. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. odprawionej w łowickiej katedrze abp Hoser zwrócił także uwagę na duchowość św. Wincentego Pallotiego, która miała wpływ na życie i działalność biskupa Orszulika. "Uniwersalizm świętego daje jego duchowym synom otwartość na dokonywanie dzieł ku rozwojowi ewangelizacji" - powiedział.
Mszę świętą poprzedziła konferencja zorganizowana przez Mazowiecką Wyższą Szkołę Humanistyczno-Pedagogiczna w Łowiczu: ,,Działalność ks. Biskupa Alojzego Orszulika na tle przemian ustrojowych lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych". Wykłady wygłosili m.in. profesorowie Andrzej Stelmachowski i Wiesław Chrzanowski.

Biskup Orszulik wniósł wielki wkład w prace Konferencji Episkopatu Polski, zwłaszcza w proces unormowania stosunków państwo-kościół, którego uwieńczeniem było podpisanie w 1993 Konkordatu między rządem RP a Stolicą Apostolską. Negocjował z władzami PRL sprawę pierwszej wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.