Facebook Google+ Twitter

Pierwszy polski satelita badawczy poleci w kosmos w 2012 roku

BRITE-PL - taką nazwę roboczą nosi projekt, mający na celu zbudowanie pierwszego polskiego satelity badawczego.

Can X-3 BRITE / Fot. PAPProjekt będze realizowany przez Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika (CAMK) oraz Centrum Badań Kosmicznych (CBK), we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego (IAUWr). Partnerować nam będą Kanada i Austria.
BRITE-PL, to skrót pochodzący od ang. słów "BRIght-star Target Explorer "(obserwator jasnych gwiazd) i dodaniu oznaczenia, identyfikującego nasz kraj. Jest to miniaturowy satelita w kształcie sześcianu o wymiarach 20x20x20 cm i wadze około 6,5 kg. Powstanie on na bazie planów konstrukcyjnych satelity CanX-3 BRITE (Canadian Advanced Nanospace eXperiment), będącego wynikiem prac kanadyjskiego laboratorium Space Flight Laboratory (SFL), działającego przy Uniwersytecie w Toronto.

Jako że jednym z głównych inicjatorów projektu CanX-3 BRITE jest autorytet z zakresu astronomii, prof. Sławomir Ruciński, związany od ponad 30 lat z Uniwersytetem w Toronto, polscy astronomowie poważnie wzięli pod uwagę możliwość uczestnictwa w takim przedsięwzięciu. Projekt w całości zakłada jednoczesną budowę, a następnie wystrzelenie w kosmos dwóch nanosatelitów, które stworzą na orbicie okołoziemskiej system obserwacyjny, dokonujący dokładnych pomiarów astrosejsmologicznych jasnych gwiazd w obrębie Drogi Mlecznej. Pomimo małych rozmiarów, każdy z satelitów został tak zaprojektowany, aby dzięki zainstalowanym instrumentom badawczym, zapewnić maksymalną precyzję pomiarową. Nawet o rząd wielkości lepszą niż w przypadku podobnych obserwacji, przeprowadzanych z powierzchni Ziemi. Pozwoli to polskim naukowcom, należącym w dziedzinie astrosejsmologii do absolutnej czołówki na świecie, uzyskać szereg nowych, cennych danych, dotyczących struktury wewnętrznej, zwłaszcza w obszarach konwekcji ciepła, wybranych gwiazd.

Naszymi partnerami w realizacji projektu BRITE-PL będą Kanada i Austria, konstruując po 2 podobne satelity, które kolejno zostaną umieszczane na wysokości 400 km nad Ziemią. Udział Austrii, również będzie oznaczał dla tego kraju pierwsze kroki, stawiane przy budowie własnego satelity badawczego. Kanada, według oficjalnych danych, ma już na orbicie jedenaście takich urządzeń.

Chwalebnym w tym wydarzeniu jest fakt, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po zaaprobowaniu projektu, przyznało na jego realizację 14,2 mln zł. To bardzo krzepiąca informacja, nie tylko dla polskich miłośników astronomii i astronautyki ale również dla rodzimych środowisk naukowych i technicznych, które zyskają szansę dostępu do nowoczesnych technologii satelitarnych. Bowiem jednym z istotnych założeń projektu jest wyprodukowanie większości podzespołów satelitów przez polski przemysł. Może to mieć ogromne znaczenie dla współpracy i integracji Polski z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz rozwoju kraju w nowej gałęzi gospodarki jaką jest przemysł kosmiczny. Start pierwszego satelity przewidywany jest na rok 2012.

Źródło: CAMK, SFL

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

fktjlb
  • fktjlb
  • 13.07.2011 15:47

jPCQ0i <a href="http://juvxvfbtrukf.com/">juvxvfbtrukf</a>, [url=http://uymibgfzecpc.com/]uymibgfzecpc[/url], [link=http://wukmojozyvan.com/]wukmojozyvan[/link], http://ecnasrbysvcz.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby jak najwięcej takich informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle, Pan Mariusz wykonuje precyzyjne trafienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Także popieram pisanie artykułów o nauce i technice. Wg mnie jest ich wszędzie za mało, gdyż media nastawiają się na publikowanie informacji o tym co jest kompletnie bez znaczenia, jak np. kolejne skandale obyczajowe w życiu aktorów czy piosenkarzy lub jaki człowiek z deskami na stopach dalej spadł od pochylni. Daję plusa. Ciekawi mnie z jakiego kosmodromu wyślą rakiety z naszymi satelitami. Ps.: Każda cywilizacja musi wyginąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nomenklatura nazewnicza, mimo że określona w sposób roboczy, raczej nie ulegnie już zmianie. Głównie ze względu na oparcie projektu o istniejącego już satelitę kanadyjskiego. Jest jednak możliwość wykonania logo misji, ponieważ Centrum Badań Kosmicznych zorganizowało konkurs na plakietkę oraz znak graficzny dla BRITE-PL :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak , zdecydowanie jestem za umieszczaniem artykółów o polskiej nauce i o nauce wogóle w tym serwisie .
Astronomia to przyszłość ludzkości !

Jak napisał w swojej książce pewien naukowiec " Cywilizacja , która nie opanuje lotów międzygwiezdnych musi wyginąć "

Ludzkość jeszcze nie opanowała !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polsko na podbój kosmosu! :)

Co do nazwy to PL okej ale słowo Brite kojarzy mi się z Brytyjczykami a więc niefortunnie wybrana nazwa. Oby ją jeszcze można było zmienić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, to wygląda pozytywnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.